X


1 Saatte 25.000 Bitcoin (BTC) Adresi Oluşturuldu: Bu Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin cüzdan adreslerinin sayısında rekor artış.
12:17
19 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) fiyatı 18.500 dolar seviyesine kadar ulaşarak yıllık rekorunu tazeledi. Veri firması Glassnode tarafından açıklanan verilere göre 18 Kasım 2020 tarihinde tam olarak 1 saat içerisinde 25.000 yeni Bitcoin cüzdanı oluşturuldu. Bu cüzdanların kullanıcılara mı yoksa borsalara mı ait olduğu bilinmese de 1 saat içerisinde 25.000 cüzdan kesinlikle önemli bir işaret.

Bitcoin FOMO’su Yeni Başlıyor

Böylesine kısa sürede bu kadar fazla Bitcoin cüzdanının oluşturulduğu en son 2018 yılının başlarında görülmüştü. Bitcoin fiyatı o tarihlerde yeni boğadan çıkmış ve piyasada ciddi bir FOMO oluşmuştu. Bu da yatırımcıların yeni bir yükseliş beklentisi ve FOMO ile binlerce Bitcoin cüzdanı oluşturmuş olabileceklerine işaret ediyor.

bitcoin

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Glassnode, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada 2018 yılının Ocak ayında da görülen bu gelişmenin büyük yükselişlere işaret edebileceğinin altını çizdi. Bitcoin fiyatı o tarihlerde 20.000 dolar seviyesine ulaşmış ve neredeyse bireysel yatırımcı akınına uğramıştı. Şimdiki rallinin ise bireysel değil kurumsal yatırımcı odaklı olması, durumu biraz daha farklılaştırıyor.

Kurumsala, Bireysel Yatırımcı da Katıldı

Bireysel yatırımcılar herhangi bir panikte ellerindeki fonları bir anda satsa da kurumsal yatırımcıların hedefleri daha uzun vadeli. Bu sebeple 1 saat içerisinde 25.000 cüzdan oluşturulması kesinlikle bireysel yatırımcının yavaş yavaş aynı kurumsal yatırımcı gibi sektöre ilgi duymaya başladığını gösteriyor. Analistler BTC fiyatındaki bu yükselişin tamamen kurumsal yatırımcı kaynaklı olduğunu düşünürken durumun değişmesi  yeni bir rekoru beraberinde getirebilir.

Bitcoin Boğa Sezonu Bitmedi

Tanınan kripto para analisti PlanB de birçok kurumun 18.000 dolar seviyesinden bile alım yaptığını ve alınan BTC’lerin bir daha asla gün yüzü göremeyeceğini ifade etti. Bunun sebebi de kripto para borsalarından yüklü BTC çekim işlemleri gibi gözüküyor. Kurumsal yatırımcılar sahip oldukları fonları daha güvenli olması için borsalardan çekip kendi cüzdanlarında saklıyorlar.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibariyle hafif bir konsolidasyondan geçiyor ve 17.000 dolar bandına geriledi.

Ancak daha önceki boğa sezonunda fiyatın %10 değil %30 ve üzeri düşüş yaşayıp tekrar rekora koştuğu da bilinen bir gerçek. Bu sebeple söz konusu ufak düşüş yatırımcıları korkutmuyor ve kurumsal yatırımcılar almaya devam ediyor gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar