Beklenen Rapor Geldi! Bu Stratejiyle 2022’nin “Kazananı” Binance Oldu!

Kripto analiz şirketi Arcane Research, Terra (LUNA), FTX, Celsius Network gibi ekosistemlerin ve şirketlerin çökmesi gibi krizlerle boğuşulan 2022'nin açık ara kazananının kripto para borsası Binance olduğunu açıkladı.
11:00
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto analiz şirketi Arcane Research, Terra (LUNA), FTX, Celsius Network gibi ekosistemlerin ve şirketlerin çökmesi gibi krizlerle boğuşulan 2022’nin açık ara kazananının kripto para borsası Binance olduğunu açıkladı.

2022’nin Yıldızı Binance Oldu

Arcane Research’ün 3 Ocak tarihli bir raporu, Binance‘in 2022 boyunca pazar hakimiyetini arttığını ortaya koyuyor. Raporda, yıl boyunca Bitcoin spot piyasasının yüzde 92’lik hacminin, Bitcoin türevleri piyasasının yüzde 61’lik hacminin ise Binance üzerinde döndüğü belirtilirken, “Kripto para piyasası yapısı ve piyasa hakimiyeti söz konusu olduğunda 2022’nin Binance dışında belirgin bir ‘kazananı’ yok. Alım satım aktivitesi açısından nasıl bakarsanız bakın, Binance kripto para piyasasının ta kendisidir.” notu düşüldü.

2022’nin başında Bitcoin spot piyasasındaki payı yüzde 45 olan Binance, buradaki payını iki kattan fazla arttırdı. Kripto para borsasının Bitcoin türev piyasasındaki payı da yaklaşık üçte bir oranında arttı.

Rapora göre Binance’in Bitcoin spot piyasa hakimiyetindeki artış, işlem hacmine göre ikinci en büyük kripto para borsası olan FTX‘in çökmesinden önce gerçekleşti ve 7 Temmuz 2022 tarihinde belirli işlem çiftleri için işlem ücretlerinin kaldırılmasının ardından hızla artmaya başladı.

Kripto para borsası ayrıca, 2022 yılında küresel kapsamını artırmak için Japon ticaret platformu Sakura Exchange BitCoin ve Endonezya merkezli kripto para broker’lık şirketi Tokocrypto gibi bazı önemli satın alımlar yaptı. Binance, yıl boyunca istihdam ettiği çalışan sayısını artıran birkaç borsadan biri olurken, Kraken ve Coinbase gibi güçlü rakipleri mevcut kripto kışını gerekçe göstererek işten çıkarmaya gitti.

İşlem Ücretlerini Kaldırma Stratejisi

Arcane Research, 30 Aralık tarihli bir raporunda 2023 yılına kadar Binance’in alım satım işlemlerinden aldığı işlem ücretlerini tekrar uygulamaya koyacağını ve bunun da “piyasa hakimiyetinin normalleşmesine” yol açacağı öngörüsünde bulundu. Bir diğer kripto veri şirketi CryptoCompare’in 3 Ocak tarihli bir raporunda belirttiği gibi, işlem ücretlerin kaldırılması borsaların müşteri çekmesini sağlıyor ancak kârlı kalabilmek için dikkatli olmak zorundalar ve bu stratejiyi kârlılıklarına zarar vermeden uzun süre uygulamaları mümkün değil.

Binance, FTX imparatorluğunun çöküşünün ardından küresel olarak kripto para düzenlemelerine daha fazla odaklanıldığı için 2023’te (özellikle yerel token’ı BNB ile ilgili olarak) artan düzenleyici incelemeye de tabi olabilir. Bitcoin savunucusu Nic Carter’ın analizi, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun rezerv ispatı (PoR) sağlayan borsalara verdiği desteği dile getirmesine rağmen, Binance tarafından sağlanan PoR’nin “müşteri varlıklarının yalnızca yüzde 16,5’ini temsil eden Bitcoin’i kapsadığı” için eksik olduğunu öne sürmüştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar