reklamı kapat

Bankalar Kripto Para Basma Fikrine Sıcak Bakıyor

Merkez bankalarına yapılan ankette bankaların kripto para basmayı düşündükleri ancak Blockchain'den şüphe duydukları ortaya çıktı.
20:00
26 Ekim 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Yeni IBM araştırma raporuna göre birçok merkez bankası merkez bankası destekli dijital para (CBDC) basma fikrine sıcak bakıyor. Ancak birçok banka Blockchain’in maliyet ve etki düzeylerinin yeterli olabileceğinden şüphe duyuyor.

IBM ve OMFIF tarafından bugün yayımlanan raporda 21 merkez bankasının CBDC’ler ve Blockchain hakkında görüşleri incelendi. 21 katılımcının %38’i halihazırda CBDC’leri banka içi işlemlerde test ettiklerini açıkladı. Birçok merkez bankası henüz CBDC’leri kullanmasa da neredeyse hepsi CBDC’lerin basılması gerektiğine inanıyor.

Aynı zamanda katılımcılar dağıtık defter teknolojisi hakkında endişelerini de ifade etti. Blockchain’in maliyeti düşük ve sınır ötesi işlemlerin yapılmasını sağlayacak yeterliliğe ulaşmadığı konusunda endişeler bulunuyor. Blockchain teknolojisi yeni bir teknoloji olduğundan testlerin yoğunlaştırılması gerekiyor.

Diğer yandan katılımcıların %76’sı dağıtık defter teknolojisinin düzenlemeler konusunda belirsizliğinin giderilebileceğini düşünmüyor. Bu yüzden kurumlar düzenlenmemiş bir alana girmek istemiyor.

Son olarak katılımcıların hiçbiri yakın zamanda Blockchain’in mevcut sistemin yerini alabileceğini düşünmüyor. Birçok banka kullandıkları sistemin tatmin edici olduğunu ileri sürüyor. Blockchain’in kullanılması için ölçeklendirme ve hızın çok yüksek seviyelere çekilmesi gerektiği belirtiliyor.

IBM geçtiğimiz aylarda dünya çapında bir ağ kurmak adına bankalarla anlaşma sağlamıştı. Blockchain World Wire (BWW) adını verdiği sistem Stellar Blockchain’i tabanlı geliştiriliyor. Gerçek zamanlı işlemler yapabilecek sistemin çok düşük maliyetlerle çalışabileceği söyleniyor.  BWW projesinin yanı sıra IBM’in yine Stellar Blockchain’i tabanlı stabil coin geliştirme planları da bulunuyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.