X


Ayıların Zamanı: BitMEX Borsasının CEO’sundan Şok Edici Bitcoin Tahmini

50 bin dolarlık Bitcoin tahminiyle bilinen Bitmex CEO'su Arthur Hayes, BTC tahminleri konusunda boğaların safından ayılarına safına geçti.
22:00
2 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birkaç ay ne kadar da çok şeyi değiştirebiliyor. Kripto para türev ürünler platformu BitMEX’in CEO’su Arthur Hayes, BTC’nin 2018’de 50 bin dolara çıkabileceği tahmininde bulunmuştu. Hayes bunu söyleyeli 6 ay bile olmadı, ancak bu süreçte yaşananlar Hayes’in tahmininde %95’lik bir küçültmeye gitmesine yetti.

Eski Citigroup yatırımcısı Hayes bu hafta BTC’nin düşüş trendinin 18 ay daha sürebileceğini ve bunun 2014 ile 2015’te görülen nükleer ayı piyasasını yansıtacağını belirtmişti. Cuma günü BitMEX’te bir yazı kaleme alan Hayes bir kere daha düşüş tahmininde bulundu.

Ne kadar düşük bir seviyeyi görebiliriz? 9.152 dolardan %75’lik düşüş bizi 2.000 dolara götürüyor. 2.000 – 3.000 arası benim yeni sevimli noktam.

Hayes Bitcoin’deki volatilitenin düşüşünü de ayı tahminine dayanak olarak gösteriyor.

Popüler görüşün aksine Bitcoin’in ana akım kitlelerce benimsenmesi için volatiliteye ihtiyacı var. Ekosistemin sağlığının en iyi ve şeffaf göstergesi Bitcoin fiyatı. Dünyaya bir şeylerin gerçekleştiğini bildiriyor – bunun pozitif veya negatif olması konuyla alakasız.

Şayet volatilite bu boğucu seviyelerde kalırsa fiyat yavaşça düşecek. 2014-2014 ayı piyasalarını gören bizler boğaların ruhunu inciten o mumu bekliyoruz. Ancak ve ancak o zaman volatilite ve fiyat yukarı yönlü hareket eder.

Hayes’in tahminleri tutar mı bilinmez. Ancak yatırımcıların uzun süredir devam eden düşük volatiliteden oldukça sıkıldığı aşikar. Tom Lee gibi piyasa uzmanlarının boğa yorumları ise yatırımcılara yalnızca küçük bir moral ve umut veriyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar