reklamı kapat

Ayı Piyasasının Etkileri, ICO’lar Ne Durumda?

Kripto para piyasasındaki ayı trendi ICO projelerini olumsuz şekilde etkiledi.
22:00
9 Aralık 2018

Kripto para piyasası geçtiğimiz yılın son aylarında başlayan büyük bir boğa trendinin etkisiyle 2018 yılına bir hayli yüksek bir fiyatlarla giriş yapmıştı. Yükselen fiyatlar etkisini gösterdi ve geçtiğimiz yıl boyunca birçok ICO düzenlendi. Bu ICO faaliyetleri sonucunda yatırımcılardan milyonlarca dolar değerinde fon toplandı.

ICO düzenleyen projeler yatırımcılardan topladıkları fonları merkezsiz uygulamalar (dApps) ve merkezsiz sistemler geliştirme amacıyla kullanacaklarını ifade ediyordu. Ancak geçen on iki ay boyunca, bu ICO projelerinden hala sektörde faaliyetlerini sürdürenlerin büyük bir çoğunluğu hedeflerine tam anlamıyla ulaşabilmiş değil. Projelerinin çoğu henüz ortaya çalışan bir ürün koyamadı ya da sahip olduğu değerlemeyi doğrulamaya yetecek kadar kullanıcı sayısına ulaşamadı.

Forrester Research adlı bir araştırma şirketinde çalışan kıdemli analistlerden Martha Bennett ICO projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Çeşitli işletme modellerinde faaliyet veren ICO projelerinin uygulanabilir ürünler bulmak için mücadele ettiğini vurgulayan Bennett proje sahiplerini muhtemel bir ayı piyasasını hesaba katmamakla suçluyor. Piyasalara son günlerde şiddetli bir şekilde hakim olan ayı trendi bu projelerin yeni sorunlarla karşılaşması anlamına gelebiliyor.

Yeni bir fon toplama yöntemi olarak geçtiğimiz yıla adeta damga vuran ICO’lar uzmanlara göre şimdiye dek 4 milyar dolar kadar para topladı. Merkezsiz uygulamalara yönelik vaatler sunan bu projelerin çoğunun hedeflerine tam anlamıyla ulaşamadığına üzülerek şahit oluyoruz. DappRadar verilerine göre IDEX ve ForkDelta haricinde piyasadaki merkezsiz uygulama kullanıcılarının sayısı 600’ü geçmiyor.

Aktif şekilde faaliyet veren geliştirici bir topluluğa sahip Augur, 0x, Decentraland, ICON, Wanchain ya da Polymath gibi güçlü teknolojiler dahi kullanıcı konusunda sorunlar yaşıyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun