reklamı kapat

Avustralya’nın 2018 Yılı Kripto Para Sahtekarlıklarında Artış Var!

Avustralya içerisindeki kripto para dolandırıcılık olayları bir yılda %190 artış yaşadı.
14:00
30 Nisan 2019

Sahtekarlıklar ve dolandırıcılıklar Bitcoin’in (BTC) ilk piyasaya çıkmasından bu yana her zaman kripto para sektörünün en büyük sıkıntılarından birisi oldu ve hala da olmaya devam ediyor. Geçen senelerle birlikte kripto para platformları ve yatırımcıları bilindik sahtekarlık yöntemlerine karşı önlem alsalar da, her zaman dolandırılan veya hacklenen bazı yatırımcılar ile platformlara rastlamak mümkün.

Avustralya’nın finansal regülatörü ACCC konu hakkında yayınladığı bir raporda, Avustralya içerisinde yaşanan kripto para tabanlı sahtekarlıkları masaya yatırdı ve bunların sayısında görülen artışı vatandaşlara aktardı. Avustralya’nın finansal regülatörü konu hakkında şunları ifade etti:

”Sanal veya dijital para birimleri olarak da bilinen kripto paralar, bir tür elektronik paradır. Bunlar fiziksel bir şekilde banknot veya madeni para olarak var olmazlar. Sanal para birimleri bir alım satım platformunda geleneksel paralara karşılık alınabilir veya satılabilir.”

ACCC’nin yayınladığı verilere göre 2018 yılında sahtekarlara ödeme yapmak için kripto paraların kullanıldığı olayların sayısı 647 olarak gözükmekte. Kripto para odaklı sahtekarlıklarda kaybedilen para ise 6.1 milyon Avustralya doları (4.3 milyon ABD doları) olarak kayıtlara geçti. 2017 yılına kıyasla 2018 yılındaki sahtekarlık oranında %190 artış yaşandı. 2017 yılında gerçekleştirilen dolandırıcılıkların toplam maliyeti 2.1 milyon Avustralya dolarına denk gelmekte.

Kurbanlar 25 ile 34 Yaş Arasında

ACCC’nin yayınladığı raporda dolandırıcıların ağına takılan kitlenin çoğunlukla 25 ile 34 yaş arasındaki nesil olduğu da vurgulanmakta. Kripto para birimlerinin nispeten yeni bir teknoloji olduğu göz önüne alınacak olursa, aynı paralelde genç bir neslin buna ilgi duyması da doğal gözüküyor. Avustralya Başbakanı geçtiğimiz günlerde sürpriz bir kripto para açıklaması yaparak yine ülkeyi gündeme getirmişti. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun