Avustralya’nın Yeni Başbakanından Sürpriz Kripto Açıklaması

Avustralya'nın henüz görev başı yapan başbakanı Scott Morrison kripto paralara karşı olumlu bir tavra sahip.
08:00
11 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Devletlerin kripto paralara karşı takındığı tavır piyasadaki kullanıcılar tarafından büyük bir dikkatle takip ediliyor. Avustralya’nın yeni görev başı yapan başbakanı Scott John Morrison bu alana yönelik birtakım ilgi çekici değerlendirmelerde bulundu. Morrison’ın açıklamalarına bakılırsa konu hakkında çok miktarda araştırma yaptığı anlaşılabilir.

24 Ağustos 2018 tarihinde görevine başlayan Morrison açıklamalarında Blockchain teknolojisinin çatısı altında barındırdığı potansiyellere değiniyor. Morrison’a göre bu yeni teknoloji Avustralya’nın “Müşteri Veri Hakları” hususunda mesafe kat etmesine yardımcı olabilir.

CrytoLabs isimli bir kripto para madenciliği şirketinin CEO’su Tim Meyer, Morrison’a teknoloji hakkında tavrı konusunda sorular yöneltti. Çiçeği burnunda başbakan bu sorulara cevaben Blockchain teknolojisinin başlatabileceği yeni “fırsatlara” olumlu bir şekilde yaklaştığını bildirdi.

Avustralya’nın bankacılık sektörünü “dönüştürmek”

Meyer’in başbakan Morrison’a sorduğu sorular arasında dağıtık defter teknolojisinin (DLT) ülkedeki bankacılık sektörüne yardım edip edemeyeceği sorusu da bulunuyor. Teknolojiye karşı olumlu bir tavra sahip olduğunu ifade eden Morrison Blockchain’in bankacılık sektöründeki aksaklıkların ortadan kaldırılması için uygun olmadığını düşünüyor.

Ancak Morrison’a göre DLT temelli sistemler özellikle Müşteri Veri Hakları ve ülkede uygulanması planlanan Açık Bankacılık Reformu hususlarında Avustralya bankacılık sistemini baştan yaratabilir. Yeni başbakanın daha önce ifade ettiğine göre bu reform kapsamında yürürlüğe konulacak bankacılık mevzuatı “yalnızca güvenilir ve yetkili kişilerin ancak müşterilerin izni doğrultusunda ilgili verilere ulaşabilmesini” sağlayacak.

Blockchain teknolojisi ve kripto paralar konusunda bu denli olumlu fikirlere sahip böylesi kıdemli bir devlet yetkilisi bu alanda köklü adımların atılmasını tetikleyebilir.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar