reklamı kapat

Avrupa Komisyonu Libra Konusunda Uyardı!

Libra hakkındaki sorular çoğalıyor.
10:00
2 Ekim 2019

Avrupa Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, sosyal medya devi Facebook’un piyasaya sürmeyi planladığı Libra isimli stablecoin’i hakkında birçok soru yöneltti.

Başkan Yardımcısı 1 Ekim tarihinde yayınlanan bir röportajında, Libra’nın piyasaya çıkmasından sonra doğabilecek birtakım sorunlara dikkat çekti. Vestager, Facebook’un milyonlarca kullanıcı tabanına sahip olduğunu ve ödeme hizmetleri piyasasında rekabeti alt üst edebileceğini ifade ederek şunları ekledi:

”Şu an hala var olmayan bir şeyi sorgulamamız bile aslında çok yeni bir durum. Ancak bu o kadar uzak gelecekte ki, biz bunun gerçekten bir problem olup olmayacağını bile tam olarak söyleyemiyoruz. Olası problemlerden birisi de ekonominin geri kalanıyla hiçbir alakası olmayan kapalı bir ekosistem kurulması olarak gözüküyor.”

Libra Hakkında Endişeler

Vestager, komisyonun şu an için Libra hakkında çok fazla soru sorduğunu ve Facebook’un bir satış platformu olup olmamasından şu an için emin olamadıklarını vurguladı:

”Bu alan içerisinde kullanılacak kendi para birimine sahip olmak ne anlama geliyor? Ödeme aracı olarak Libra ile satış yapanlar, diğer yollarla satış yapmak isteyenlere kıyasla özel bir avantaja mı sahip olacaklar?”

Aslında Libra, birçok devlet tarafından şu an için kendi ekonomilerine ve parasal egemenliklerine rakip olarak görülmekte. David Marcus konu hakkında yaptığı açıklamalarda Libra’nın bütün bu engellere rağmen 2020 yılında piyasaya çıkabileceğini belirtse de, Libra Association yöneticilerinden birisi gecikme olabileceğinin altını çizmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun