X

İsviçre Libra Konusunda Endişe Duymuyor

FINMA yöneticisi Libra konusunda endişe duymadıklarını ve stablecoin projesini engellemek gibi bir amaçları olmadığını dile getirdi.
11:00
2 Ekim 2019

Cointelegraph’ın haberine göre İsviçreli finans düzenleyicisi FINMA‘nın yöneticisi Mark Branson, kripto para birimlerinin karanlık yanlarından, duydukları endişe kadar Facebook’un kripto para projesi Libra için endişelenmediklerini dile getirdi.

İsviçre Libra’yı Engellemeyecek

Reuters’ın 1 Ekim tarihli haberine göre Branson, dikkatli incelemeler dışında gelişen kripto para birimlerine karşı Libra’dan daha temkinli davrandıklarını belirtti. Branson’a göre Facebook stablecoin projesi Libra’yı geliştirirken “şeffaf bir şekilde adımlar atıyor.” Dolayısıyla kripto para birimleri kadar endişe vermiyor.

Branson konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Finansal sistemin karanlık bir köşesinde, herhangi bir yerde gelişen ve siber alanlara yayılan projeler hakkında çok daha gerginim. Bir gün durdurulamayacak kadar büyüyeceklerinden endişe duyuyorum.

Bunun yanında Branson Libra projesinin bankalarla aynı zorluk derecesinde zorunlu kara para aklama yasalarına tabi tutulacağını dile getiriyor. Ancak yönetici, bu konuda Facebook’u olağanüstü bir şekilde zorlamayacaklarını ve engellemeyeceklerini şu sözlerle ifade ediyor:

Bu tür projeleri imkansız kılmak için burada değiliz. Onlara akıllı bir şekilde, aynı risklerin aynı kuralları gerektirdiğini gösteren bir tavırla karşılık vereceğiz. Kurallarımız ve standartlarımız tartışmaya açık değildir.

İsviçre Libra’yı Onaylamaya Hazır

Bazı düzenleyici kuruluşlar Libra’yı engellemeye hazır olduklarını dile getirirken Branson o dönemde yaptığı açıklamalarda Libra projesinin kendi ülkelerinin düzenleyici iklimine mükemmel bir şekilde uyduğunu dile getirmişti. Branson’ın açıklamalarına göre stablecoin’ler için yayınlanan yeni rehbere göre ülkenin düzenlemeler için yeni bir yasaya ihtiyacı yok.

Branson’ın,“Bu projenin büyük boyutlara ve çıkarımlara yol açacağı belliydi.” yorumunu yaptığı açıklamalarını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar