Libra’nın Hangi Dört Üyesi Proje Dolayısıyla Endişeli?

Libra’nın ödeme devi üyeleri, proje hakkında bazı endişelere sahipler...
13:00
2 Ekim 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Visa, Mastercard, PayPal ve Stripe, Facebook’un Libra kripto para projesinde ücretli katılımcılar olmak isteyip istemediklerinden emin olmadıklarını açıkladı.

Bloomberg’in 2 Ekim tarihli haberine göre konuya yakın kaynaklardan elde edilen bilgilerde dört ödeme devinin Libra ile ilgili ortaklıkları konusunda çeşitli çekinceleri var.

Facebook ve Düzenleyiciler

Bilindiği gibi Facebook Libra projesinin ortakları projeye giriş yaparken 10 milyon dolarlık ödeme yapmışlardı. Böylece Libra Topluluğuna katılmış oldular.

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi 28 kurucu üyeden oluşan Libra Topluluğunun bazı üyeleri düzenleyici endişeler sebebiyle projeden emin olamadıklarını dile getirmişti.

Bunun yanında Libra’nın ortaya çıktığı günden beri tüm dünyadaki düzenleyiciler tarafından Libra sert eleştirilerle karşılaştı. Bundan dolayı Visa, Mastercard, PayPal ve Stripe bu durumun kendi prestijleri üzerinde kötü bir etki yaratabileceğinden endişe duyduklarını dile getirdi. Bloomberg bu konuyla ilgili yapılan açıklamaları şu şekilde özetledi:

Ödeme şirketlerinin yöneticileri, Facebook’un Libra projesi hakkında düzenleyicilerin rahat olmadığı ve sosyal medya devinin diğer alanlarda yeterince sorumlu davranamadığı konusunda endişeliler.

Stripe’ın U Dönüşü Söylentileri

Bilindiği gibi Libra Birliği, İsviçre’ye kayıtlı bir topluluk olarak ortaya çıkacak. İsviçre yaptığı açıklamalarda Libra konusunda herhangi bir endişeleri olmadığını, Libra’nın düzenleyici çerçevelerine tam anlamıyla uyduğunu ifade etmişti.

Bunun yanında Stripe’tan bir sözcü Bloomberg’e konuştu ve şunları ifade etti:

Katılma kararı aldığımızdan beri Libra ile ilgili olan ilişkilerimizde hiçbir değişiklik olmadı.

Öte yandan daha önce ortaya çıkan haberlerde proje ortaklarının endişeleri sebebiyle Libra’nın hiçbir zaman piyasaya sürülemeyeceği söylentileri çıkmıştı…

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar