Libra Üyeleri Projeyi Bırakmayı Mı Düşünüyor?

Özet

  • Düzenleyicilerden gelen tepkiler sebebiyle bazı destekçiler, desteklerini geri çekmeyi düşünüyor...
18:00
23 Ağustos 2019

Cointelegraph’ın haberine göre, Facebook’un kripto para projesi olarak ortaya çıkan Libra’nın destekçileri, aşırı düzenleyici baskılar sebebiyle desteklerini geri çekmeyi düşünüyor.

23 Ağustos’ta Financial Times’ta yayınlanan bir rapora göre Libra Birliği’nin iki kurucu ortağı, “bir sonraki adımlarının” ne yönde olması gerektiği konusunda tartışmalar yaşıyor. Bunun yanında Libra’yı destekleyen bir başka firmanın da düzenleyici baskılardan etkilenmekten çekindiği belirtiliyor.

Riskli Durumlar

Bilindiği gibi Libra Birliği, Libra kripto parası için kurulan bağımsız bir topluluk olarak karşımıza çıkıyor. Her birinin katılmak için 10 milyon dolar yatırım yaptığı ve aralarında Visa, Mastercard, PayPal, Uber ve Spotify’ın da bulunduğu 28 kurucu üyeden oluşuyor.

Financial Times’ta yapılan açıklamalara göre ortaklardan biri şu ifadeleri kullanıyor:

Düzenleyicilerle uyum içinde hareket etmek isteyen şirketlerin Libra’yı destekleme konusunda sorun yaşayacağını düşünüyorum.

İsmi belirtilmeyen bir başka destekçi ise sosyal medya devini kötü niyetli stratejisi sebebiyle eleştirdi ve şunları dile getirdi:

Düzenlemelerle ilgili bu konuşmaların bazıları, düzenleyicilerin nasıl tepki vereceğini anlamak için lansmandan önce yapılmalıydı.

Öte yandan hem Facebook hem Libra Topluluğu bu son yorumlarla ilgili yorum yapmaktan kaçındı…

Düzenleyicilerin Devreye Girmesi

Libra projesi ortaya çıktığından bu yana Avrupa Komisyonu’nun tekelcilik karşıtı düzenleyicileri, düzenleyici endişelerini dile getiren son kurum oldu.

Bunun yanında hem merkez bankalarının hem hükümetlerin hem de düzenleyicilerin Libra konusunda yaptığı aşırı baskılar sonucunda Facebook geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla üyeleri projenin hiç bir zaman piyasaya sürülemeyebileceği konusunda uyarmak zorunda kaldı. Facebook’un açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar