X


Avrupa Birliği Yakında Kripto Para Mevzuatını Oylayacak! Yasak Gelecek Mi?

Son dakika gelişmesi tüm kripto para piyasalarını ilgilendiriyor. Bitcoin için yasak gelecek mi? Oylama için tarih netleşti.
20:50
7 Mart 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz günlerde AB’nin kripto paralar yönelik önemli bir yasak adımından bahsetmiştik, bu süreçte önemli bir gelişme oldu. Avrupa Birliği’nin kripto paraları hedef alan düzenlemesi başta Bitcoin olmak üzere PoW algoritmasıyla çalışan birçok varlığı tehdit ediyordu. Peki mevzuat ne zaman oylanacak? İşte detaylar.

Avrupa Birliği Bitcoin’i Yasaklayacak Mı?

Bitcoin üzerinde “fiili” bir yasak anlamına gelen bir dil üzerindeki protesto nedeniyle daha önce ertelendikten sonra, Avrupa Birliği Parlamentosu Para Komitesi tarafından AB’nin Kripto Varlıklar Piyasaları (MiCA) mevzuatına ilişkin bir oylama 14 Mart’ta gerçekleşecek. Haber, MiCA’yı parlamento aracılığıyla yönetmekten sorumlu milletvekili Dr. Stefan Berger tarafından kısa süre önce duyuruldu.

Berger, yaptığı açıklamada daha önce Bitcoin’de “fiili” bir yasak olarak adlandırdığı dili yumuşattıklarını doğruladı. Yani ilk düzenlemedeki direkt yasak tanımı mevzuattan çıkarıldı. Berger şunları söyledi;

“Benim önerim, diğer tüm finansal ürünler gibi kripto varlıklarını da sınıflandırma alanına dahil etmektir. Kripto varlıklarının enerji tüketimini çevreleyen tartışmalar göz önüne alındığında, sınıflandırma netlik sağlayabilir ve tüketiciler için daha iyi bir bilgi temeli sağlayabilir. MiCA’ya güçlü destek, AB Parlamentosu‘ndan teknolojiden bağımsız ve inovasyon dostu bir finans sektörü için güçlü bir sinyaldir.”

Yani Avrupa Birliği başta Bitcoin olmak üzere PoW algoritmasına sahip kripto paraları yasaklamayacak.

PoW Algoritması ve Riskler

Madenciler ekran kartları veya ASIC cihazları ile Bitcoin üretimi yapıyor. Bu cihazların 7/24 prensibiyle çalışması ve üretimine aralıksız devam etmesi gerekiyor. Öte yandan tam performans çalışan bu cihazların ciddi anlamda enerji tüketimi söz konusudur. Öyle ki sadece Bitcoin madencilerinin kullandığı elektrik bile, birçok ülkenin yıllık tüketiminin üzerine çıkıyor.

Küresel ısınma ve enerji piyasalarındaki arz daralması, birçok kesimi endişelendiriyor. Çin geçtiğimiz yıl aldığı yasak kararına gerekçe olarak da bunu göstermiş, karbon emisyon hedefine ulaşmak için kripto para madenciliğinin yasaklandığını açıklamıştı. Ancak son veriler, Bitcoin madencilerinin %50’nin üzerinde yeşil enerjiye geçtiğini doğruluyor. Eğer bu oran hızla artmaz ve ilerleyen yıllarda %90 gibi bir seviyeye ulaşmazsa oklar yeniden kripto para madencilerini gösterecek. Elbette küresel ısınmanın temelleri, kripto paraların keşfinden çok daha önce atıldı. Ancak bu durum onun bir günah keçisine dönüşmesini engelleyemiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar