reklamı kapat

Asya Ülkeleri Kripto Yasaklarına Karşı Dava Açıyor

28 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Rusya, Çin ve Güney Kore’deki kripto para & Blockchain dernekleri, dijital para birimleri reklamlarını yasaklama kararı alan Facebook, Google, Twitter ve Yandex’e dava açmaya hazırlanıyor.

Ocak ayı sonunda Facebook, Mart ayında da Google kripto paralarla ilgili yanıltıcı ve aldatıcı reklamları yasaklayacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise Twitter ICO ve token satış reklamlarını yasaklayacağını doğruladı. Basındaki bazı haberlere göre yakın zamanda Yandex’in de kripto para reklamları konusunda kendi önlemlerini alması bekleniyor.

Bu dört popüler sosyal medya devine dava açan derneklerden arasında Rusya Kripto Para ve Blockchain Topluluğu (RACIB), Kore Girişim Topluluğu ve Çin Kripto Para Yatırımcıları Birliği (LCBT)’de bulunuyor.

RACIB Başkanı Yury Pripachkin, 27-28 Mart tarihleri arasında Moskova’da düzenlenen Blockchain RF-2018 konferansında şu açıklamarda bulundu;

Bu dört şirket kripto para piyasasını manipüle etmek için tekel güçlerini kullanarak anlaştıklarına inanıyoruz. Bu şirketler son aylarda piyasada önemli düşüşlere sebep oldu.

Rusya, Çin ve Güney Kore’deki dernekler davayı desteklemek amacıyla bir yardım fonu oluşturmayı hedefliyorlar. Yerel medya organlarına yaptığı açıklamada Yury Pripachkin bu yardım fonuna herkesin dahil olabileceğini söyledi. Pripachkin ayrıca kripto paralara sadık bir tavır takındığı için davanın ABD’nin Wyoming eyaletinde açılacağını da belirtti. Geçtiğimiz iki ayda Wyoming mahkemeleri kripto paralardan elde edilen gelirleri vergiden muaf tutmak ve kripto paralara getirilen düzenlemeleri hafifleştirmek adına bazı yasalar çıkarmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.