X


Araştırma: Bitcoin Kullanıcılarının Yalnızca Yüzde 1.76’sı Kadın

18:00
13 Temmuz 2016

Coin Dance’in istatistiklerine göre Bitcoin camiasının yalnızca %1.76’sı kadın kullanıcılardan oluşuyor ve kadın kullanıcı sayısıyla erkek kullanıcı sayısının arasındaki uçurum kapanacak türden değil.

Kaiko’nun Proje Müdürü Marion Deneuville konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Paris merkezli Bitcoin startup’ında proje müdürü olarak çalışan bir kadınım. Coin.dance’in sağladığı istatistikler Paris’teki Bitcoin toplantısına katılan kadın ve erkeklerin oranıyla örtüşüyor. Bitcoin, teknolojiyi sorunsuzca kullanan kişilerin ilgisini çekiyor; bu yüzden kadın-erkek sayısının dengede olduğu bir oran sunamıyor.”

Coin.dance’in sağladığı veriyi daha önceki istatistiklerle karşılaştığımızda daha çarpıcı sonuçlara ulaşıyoruz. Örneğin geçen yıl Richard Branson’ın özel adasında düzenlediği büyük Bitcoin zirvesinde yer alan 37 katılımcının yalnızca bir tanesi kadındı. 2013’te yapılan bir araştırma ise erkek Bitcoin kullanıcılarının oranı % 96’yı gösteriyordu.

% 1.76’lık oranın şaşırtıcı olmadığını ima eden Deneuville konuşmasına şöyle devam etti:

“Bitcoin’i anlayabilmek için kriptolama gibi çalıştığınız işle ilgisi olmadığı veya teknoloji tutkunu olmadığınız sürece ilginizi çekmeyecek birtakım yazılım kavramlarını bilmek gerekiyor. Şu anki teknolojik sektörde de kadın sayısından çok daha fazla erkeğe rastlıyoruz. Bunun doğal sonucu olarak bu tür kavramlarla kadınlar daha az karşılaşıyor.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar