X


Belçika OneCoin Hakkında Uyarılarda Bulundu

18:00
13 Temmuz 2016

Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kurumu (FSMA) sık sık dolandırıcılık suçlamalarına maruz kalan dijital para OneCoin hakkında uyarılarda bulundu.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bildiride OneCoin’in FSMA’dan onay aldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi. FSMA’nın dijital paraları düzenleme yetkisi bulunmadığının altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Belçika’da bazı kişiler bir dijital para olduğu söylenen OneCoin’in son zamanlarda sürekli tanıtımını yapıyor. Halkımızın bilmesini isteriz ki, OneCoin FSMA’dan şu ana dek herhangi bir onay almamıştır. Bu OneCoin tanıtıcıları için de geçerlidir: Kurumumuz lafı geçen kişilere herhangi bir yetki sağlamamıştır.”

Katmanlı bir pazarlama sistemi olan OneCoin’de kullanıcılar toplu halde aldıkları token’leri “madencilik” platformuna erişim sağlamak için kullanıyor. Sisteme başka birilerini dâhil etmeyi başaranlara kazanç vaat eden OneCoin en büyük kazancın sistemin tepesindekilere gittiği ve sisteme yeni giren herkesin kaybetmeye mahkûm olduğu piramit şemalarından yalnızca bir diğeri.

Bangladeş’te OneCoin’in de dâhil olduğu piramit şemalarının tanıtımını yapan çok sayıda kişi Haziran ayında tutuklandı.

Almanya’da ise ülkenin finansal hizmetlerini düzenleyen kurum BaFin OneCoin hakkında soruşturma başlattı. Avrupa’da diğer finansal düzenleyicilerin de bir süredir OneCoin’i soruşturduğu biliniyor.

Geçtiğimiz aylarda Onecoin ile ilgili yayınladığımız makaleye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
ETİKETLER