X


Anket: Brezilyalıların Bitcoin’e (BTC) Bakış Açısı

Zaman içerisinde gittikçe daha fazla sayıda ülkenin Bitcoin'e olan bakış açısının olumlu olduğu görülüyor. BTC'yi yasal para birimi kabul eden veya buna yönelik çalışmalar yapan birçok ülke var. Peki Brezilya'da durum ne? Brezilyalıların Bitcoin'e bakış açısı nasıl?
12:45
13 Eylül 2021

Brezilya’da yapılan bir ankette, vatandaşların %48’inin, Bitcoin‘in resmi para birimi olarak tanınmasını istediğini ortaya koydu. Çalışmalar, yapılan yatırımların ana nedeninin, “enflasyona ve finansal istikrarsızlığa karşı” korunmak olduğunu ortaya çıkarıyor. Sherlock Communications’ın yakın tarihli bir anketi, Brezilyalıların yaklaşık yarısının, El Salvador’un izinden giderek Bitcoin’in ülkenin para birimi olarak kabul edilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunu tespit etti.

Brezilya Vatandaşlarının Bitcoin’e Bakışı Pozitif

Valor Investe tarafından bildirildiği üzere, çalışma Brezilyalıların, (%17’si kararlı, %31’i kısmen olmak üzere) %48’inin Bitcoin’in resmi para birimi yapılması görüşünü desteklediğini gösteriyor. Buna karşılık bu fikri reddedenlerin oranı (%9’u kararlı, %12’si kısmen olmak üzere) yalnızca %21. Katılımcıların %30’u ise olumlu veya olumsuz herhangi bir görüş belirtmedi.

Anket, çevrimiçi araştırma platformu Toluna aracılığıyla gerçekleştirildi. Çalışmalar Arjantin, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, El Salvador, Venezuela ve Meksika’yı içeren Orta ve Güney Amerika ülkelerini kapsıyordu. Bahsedilen tüm bu ülkeler arasında, Bitcoin’inin yasal para birimi yapılması fikrine en çok destek veren ülkenin Brezilya olduğu tespit edildi.  Ayrıca katılımcıların yalnızca %30’u en popüler kripto paralardan olan Ethereum ve Litecoin‘i biliyordu. Brezilyalıların ilgisi özellikle Bitcoin üzerinde yoğunlaşmış gözüküyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin Riskli mi Güvenli mi?

Bitcoin’in riskli bir yatırım aracı olarak kabul edilen yaygın medya görüşüne rağmen, Brezilyalılar Bitcoin‘i öyle tanımlamıyor. Yatırım potföyünü çeşitlendirme ve teknoloji trendlerini takip etme amacıyla destekleyen vatandaşların da olmasına karşın, Bitcoin’in yasal para birimi olması gerektiği fikrini destekleyen Brezilyalıların çoğu, Bitcoin’i “enflasyondan ve finansal istikrarsızlıktan” korunma amacı olarak tanımladıklarını söylüyor.

Brezilyalıların Bitcoin’e bakış açısı, son birkaç gün içinde defalarca kez 100’lerce Bitcoin satın alan El Salvador hükümetinin görüşü ile paralellik gösteriyor. El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıma kararının halka faydalı olacağını ve ülkeyi ileriye taşıyacağını düşünüyor. Sherlock banka danışmanı Luiz Eduardo Abreu Haddad, El Salvador’un komşu ülkelerin Bitcoin ile ilgili görüş ve eylemlerine rehberlik etme konusundaki adımının çok önemli olduğunu dile getiriyor:

“El Salvador’un bu hamlesi, Latin Amerika ülkeleri için blok zinciri teknolojisini ve kripto para birimlerini ekonomilerine nasıl dahil edecekleri ve vatandaşları için refah yaratacakları konusunda harika bir referans olabilir.”

Brezilyalıların BTC‘nin yasal para birimi yapılması fikrine olumlu baktığı gözükse de, Amerikan vatandaşları Brezilyalılarla aynı çizgide değil. Yakın zamanda yapılan bir başka araştırma, ABD’lilerin yalnızca %27’sinin bu fikre olumlu baktığını ortaya koydu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar