X


Analist Uyarıyor: Kripto Borsaları Bitcoin’lerinizi (BTC) Satıyor Mu?

Analist, borsalardaki fonlarının borsalar tarafından tekrar tekrar satıldığını ve bu açığın kriptoların fiyat düşüşüne sebep verdiğini söylüyor.
14:35
10 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bir kripto analisti, Bitcoin (BTC)’yi borsalarda stake etmenin aslında onu başka birine satmaya izin verdiğini iddia ediyor. Analist Rufas Kamau, BTC’yi herhangi bir borsada tutmanın tokenın fiyatını düşürdüğünü de düşünüyor.

Borsalar Fonları Kullanıyor mu?

Buna paralel olarak uzmanlar ise, güvenlik ihlalleri ve saldırılara karşı Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini borsalarda saklamanın riskli olduğunu savunuyor. Kamau, bunun yanı sıra borsaların BTC stoklarını kullandığını söylüyor.

Ayrıca analist, borsaların Bitcoin için yüksek para çekme ücreti koyduğunu ve dolayısıyla bu yollarla BTC çekmeyi caydırmayı hedeflediğini belirtiyor. Öte yandan borsalar, staking hizmetleri sunarak BTC’nin borsalarda kalmasını teşvik de ediyor. Kamau, tüm bunların sebebini borsalarda tutulan Bitcoin’in diğer alıcılara satıldığına bağlıyor. Analiste göre borsalar, hem aynı BTC üzerinden birçok yatırımcı elde ederken diğer yandan da BTC’lerin yıllık yüzde gelirlerinden faydalanıyor.

Borsalardan Açıklama Yok!

Analist, bütün bunların ötesinde BTC satın alan ve borsalarda tutan yatırımcıların BTC arzını arttırdığını ancak açık yaşandığından fiyatının azaldığını bildiriyor. Dolayısıyla analist, yatırımcıların borsalardan uzak durması gerektiğini söylüyor. Buna ek olarak analist, yatırımcıların fiziki cüzdanlar kullanmasını öneriyor.

Bu açıklamalar sonrasında borsalar, durumu inkar edecek bir açıklama henüz yapmadı. Ancak Binance’tan bir yetkili, borsaların yatırımcıların fonlarını izinsiz kullanma yetkisinin olmadığını söylüyor. Ayrıca yetkili, yatırımcıların kripto varlıklarının borsada tutulan online olmayan soğuk cüzdanlarda güvenli bir şekilde saklandığını da belirtiyor.

Eğer böyle bir ihtimal varsa ve gerçekten ortaya çıkarsa bu, Binance gibi dev kripto para borsalarını ciddi anlamda sarsabilir. Diğer yandan yatırımcılar ise, kendilerine yeni kripto saklama metodu arayabilir. Öte yandan kriptoların büyük bir arzını tutan borsalar, bu spekülasyon sonrası belki de tüm kriptoların fiyat olarak düşüşüne sebebiyet verebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar