reklamı kapat

Almanya’dan Bitcoin’e Rakip Dijital Para

13:05
16 Haziran 2017
  • Serhat AntSerhat Ant
Almanya’da bitcoin’e rakip, merkez bankasının basacağı bir dijital para geliştirme önerisi konuşuluyor. Fikrin sahibi Avrupa’daki en önemli bankacılardan biri olan Alman merkez bankası Bundesbank başkanı Jens Weidmann.

Weidmann konuyla ilgili verdiği röportajda şunları kaydetti:

“Kamuoyunun merkez bankasının bastığı dijital paraları alması daha güvenlidir çünkü merkez bankasının borçlarını ödeyemez hâle gelme yani iflas etme ihtimali yoktur.”

Weidmann bunun yanı sıra bitcoin’in merkezsiz yapısı ve ağı içinde merkezi birimlerin olmayışı sebebiyle ileride çıkması muhtemel finansal krizi daha da yokuşa süreceğini düşünüyor. Finansal teknolojilerin ve kripto para piyasalarının gelişmesini takdie etse de merkezsiz kripto paraları değerli kılan özellikleri ve yapıyı bilmezlikten geliyor.

Şu ana kadar sektördeki çok az kişi bitcoin’in teknik tarafını anlayabildi. Bitcoin kavramı teoride kolay olsa da geleneksel finans sektöründeki bu kişiler hep merkezli parasal sistem ve finansal ağlarla haşır neşir olduğundan ötürü bitcoin’in anlaşılması pratikte zorlaşıyor. Öte yandan geleneksel finans sektöründeki kişilerin bitcoin’i benimsemesini beklemek kelimenin tam anlamıyla hayalcilik olur.

Bilindiği üzere bitcoin’in esas avantajı aracı kişi ve kurumları ortadan çıkarıp daha düşük ücretlerle işlemler yapılabilmesinden geliyor. Bitcoin’in değeri ve fiyatı diğer sektörlerin performansı ve ekonomisine bağlı olmadığı için bitcoin güvenli liman olarak görülüyor ve yatırım alıyor. Bitcoin’in fiyatı yalnızca piyasa şartlarına ve yatırımcı talebine göre şekilleniyor.

Bundesbank başkanı ‘merkez bankasının iflas etmeyeceği’ konusunda haklı çünkü hükümet desteği daima bankaların arkasında. Ancak ‘merkez bankasının bastığı dijital para bitcoin’e rakip olabilir’ düşüncesi kesinlikle hatalı çünkü bitcoin yatırımcıları bitcoin’i küresel bankacılık sistemine alternatif olarak görüyor.

Singapur, Hong Kong, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Filipinler gibi ülkelerde bitcoin’in yasalarca düzenlenmesi ve yasal ödeme birimi olarak tanınması, Jens Weidmann’ın ‘merkez bankası destekli dijital para üretme’ düşüncesini daha da elverişsiz kılıyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.