reklamı kapat

Chicago’da Devlet Destekli Blockchain Merkezi Açıldı

17 Haziran 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Chicago’daki yeni blockchain merkezi, Illinois eyaletinin ve şehrin önde gelen şirketlerinin desteğiyle faaliyete geçti.

Chicago Blockchain Center (CBC) blockchain startup’larının gelişimini takip etmek ve girişimciler, öğrenciler ve blockchain’in çetrefilli yapısını öğrenmek isteyen kişileri aydınlatmak için kuruldu. Merkezde bunun yanı sıra değişik türden etkinlikler yapılacak ve çeşitli araştırmalar yürütülecek.

Chicago Blockchain Merkezi CME Group, ticaret firması DRW ve Illinois eyaleti tarafından destekleniyor. Kâr amacı gütmeye kuruluşun halkla ilişkiler müdürü Jennifer O’Rourke oldu. O’Rourke blockchain alanında Illinois eyaletindeki tanınan isimlerin başında geliyor.

Jennifer O’Rourke, CBC ile partnerlerinin daima blockchain sektörüyle işbirliği içinde olacağını kaydetti. Bu yolla sektörün ihtiyaçları saptanıp gerekli adımlar atılacak.

Chicago Blockchain Merkezi aslında 2015’te kurulan Chicago Bitcoin Merkezinin yenilenmiş hali, yani bir nevi yeni sürümü. Eski Bitcoin Merkezindeki partnerlerinden biri olan Bloq yatırımcısı Tally Capital yeni partnerlerin arasında olmak suretiyle merkezde kalmaya devam ediyor. Girişimin diğer partnerleri ise medya startup’ı Distributed ve ünlü hukuk firması Perkins Coie olarak açıklandı.

Bitcoin merkezinin yürüttüğü başarılı blockchain kampanyaları ve takiplerle birlikte Illinois eyaleti kamuoyunda ‘blockchain’i benimsemede oldukça kararlı bir eyalet’ imajı kazandı. Illinois bunun yanı sıra eyalet meclisinden Michael Zalewski’ye blockchain çalışma laboratuvarının kurulması için gerekli adımları atma talimatı verdi. Bundan bir ay sonra eyalet R3 Blockchain Konsorsiyumuna katıldı.

Kripto para merkezinden blockchain merkezine geçişin baş sorumlularından biri ise CBC kurucusu Matt Roszak. Yapılan stratejik hamlenin hem CBC’nin gelişimi hem de CBC’nin partnerlerinin menfaati için gerekli bir değişiklik olduğu kaydediliyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.