reklamı kapat

Almanya Maliye Bakanı Dijital Avro’ya Sıcak Bakıyor!

Almanya Maliye Bakanı dijital Avro hakkında konuştu.
10:00
7 Ekim 2019

Almanya’nın Maliye Bakanı ve Şansölye Yardımcısı Olaf Scholz, yeni yaptığı açıklamasında dijital avro’ya sıcak baktığını itiraf etti.

Geçtiğimiz hafta yerel bir finans dergisi olan WiWo’ya konuşan Scholz, konu hakkında şunları ifade etti:

”Böyle bir ödeme sistemi Avrupa’nın finans merkezi ve bunun dünya finans sistemine entegrasyonu için oldukça iyi olacaktır. Bu alanı Çin, Rusya, ABD veya herhangi bir özel kuruluşa bırakmamalıyız.”

Scholz aslında son sözleri ile sosyal medya devi Facebook’un kripto para projesi Libra’ya da imada bulundu. Libra Haziran ayında stablecoin projesini tanıtmasına rağmen hala regülatörlerin baskısından kurtulamadı ve Almanya ile Fransa’dan söz konusu projenin ülkede kullanımına izin verilmeyeceği haberi ile gündeme geldi. Scholz o tarihlerde yaptığı açıklamada bir ülkenin egemenliğinin en büyük unsurlarından birisinin para basmak olduğunu ve bu görevi özel şirketlere asla bırakmayacaklarını vurgulamıştı.

Dijital İtibari Para Furyası Başladı

Aslında dijital dolar fikri de geçtiğimiz hafta ABD’li meclis üyeleri tarafından FED’e soruldu. Yasamanlar, FED’in kendi dijital dolarını piyasaya sürüp süremeyeceğini sorarken, bunun kesinlikle kısa sürede hayata geçirilmesi gereken bir girişim olduğundan da söz ettiler. ABD Kongresi bundan önce de regülatör SEC ile birlikte kripto paralar hakkında derinlemesine bir görüşme gerçekleştirmişti.

ABD’nin yanı sıra başka bir süper güç olan Çin de, kendi dijital parasının neredeyse hazır olduğunu ve bunun Libra’dan daha iyi olduğunu belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun