reklamı kapat

Hong Kong, Kripto Para Fon Yöneticileri İçin Yeni Regülasyonlar Hazırladı!

Hong Kong'un finansal regülatörü kripto para varlık yöneticileri için yeni regülasyonlar yayınladı.
09:00
7 Ekim 2019

Hong Kong’un menkul kıymetler regülatörü, SFC, kripto para fon yöneticileri için yeni hazırladığı regülasyonları yayınladı. SFC söz konusu regülasyon çerçevesini 4 Ekim tarihinde kendi internet sayfasında gösterime açtı.

37 sayfalık bildiride, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyenlerin fonlarını yöneten kişilere yönelik genel çerçeve hazırlandığı vurgulanmakta. Yeni kurallar dahilinde Hong Kong içerisindeki ”sanal varlık fonu yöneticileri”  minimum olarak 383.000 dolara tekabül eden Hong Kong Dolarını hesaplarında göstermek zorundalar. SFC ilgili yöneticilere her zaman yeterli insan ve teknik kaynağa sahip olunmasını ve bunun yanı sıra risk yönetimi ile regülasyonlara uyum konusunda geride kalınmamasını tavsiye etti.

Hong Kong’lu regülatörün en çok üzerinde durduğu konulardan birisi ise kesinlikle kara para aklamayı önlemeye yönelik eylemler oldu. Terör finansmanı ve kara para aklamaya karşı aşırı hassas olunması gerektiğini ifade eden SFC, bunların ihmal edilmesi durumunda anlayışlı olmayacaklarını da ima etti.

SFC buna ek olarak fonların güvenliği konusunda da önemli maddeler ekledi ve fon yöneticilerinin bağımsız bir depolama firması ile anlaşması gerektiğini belirtti. Fon yöneticilerine kendi varlıkları ile yöneticilik yaptıkları fonların ayrı tutulması gerektiğini hatırlatan SFC, müşterilerin varlıklarının da birbirinden ayrı depolanması gerektiğini vurguladı.

Hong Kong ve Bitcoin

Hong Kong özellikle protestoların başlamasından beri ciddi bir Bitcoin (BTC) hacmi yaratması ile gündemden düşmüyor. Hong Kong’un söz konusu hacim artışının Bitcoin kaynaklı olmadığını ifade edenler olsa da, şehrin kripto paralara ilgi duyduğu oldukça bariz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun