X


Almanya Aşı Sürecinde IOTA Teknolojisini Kullanacak

Proje bu hafta başlayacak ve virüse karşı aşılama yapılmış kişilerin kimliklerini doğrulamalarını sağlayacak.
21:41
23 Şubat 2021

Alman hükümeti, IOTA platformunu kullanarak dijital ortamda covid-19 aşı süreci takibini sağlayacak.

İnsanlar blockchain tabanlı platformlarda kullanıldığı gibi özel bir anahtarla sertifikalarına erişebilecek. Proje, korona virüsün yayılmasını azaltmak için geliştirildi. Mevcut proje için BTC ve ETH ağları düşünüldü ancak ağın ölçeklenebilirliği nedeniyle IOTA seçildi.

Proje bu hafta başlayacak ve virüse karşı aşılama yapılmış kişilerin kimliklerini doğrulamalarını sağlayacak. Sistem, korona virüsün yayılmasına karşı stratejik kontrolün bir parçası olarak IOTA üzerinden test edilecek. Ubirch dijital sertifika sağlayıcısı olacak. Bununla beraber Blockchain teknolojisi ile dijital sertifika depolama hizmeti sunulacak. Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Altötting şehrinde bu süreç birkaç gün önce başladı. Buna istinaden sürecin Almanya’da başarılı bir şekilde sertifikalandırılması sonucunda, proje diğer tüm Avrupa ülkeleri için de uygulanabilecek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Süreç Nasıl İşleyecek ?

Süreç başladığında, spor salonları ve restoran işletmecileri yalnızca aşılanmış kişilere giriş izni verebilecek. Hem Federal İçişleri Bakanlığı hem de Federal Sağlık Bakanlığı sürecin işleyişi için ortak çalışma yürütüyor. Programın başlangıcında aşılanan insanlara bir barkod verilecek. İnsanlar bu barkodu telefonlarına kaydederek aşı olduklarına dair bir kanıt bulunduracaklar. Rapor, aşılanan insanların mobil kodlara daha kolay erişim sağlayacağı ve bununla beraber aşı kanıtı için fiziksel bir sertifika taşımalarına gerek duymayacağını ortaya koydu. Ayrıca Ubirch, işlemleri daha da kolaylaştırmak için ortak veri merkezi ofisleri açmayı düşünüyor.

 

IOTA Ağı Önerilen Platform Oldu

Sağlık yetkililerine göre virüs mutasyona uğramaya devam ediyor. Teknoloji entegrasyonu, korona virüs salgınıyla savaşta önemli rol oynuyor. Ubirch, IOTA platformuna ek olarak kullanılacak blockchain teknolojisinin türünü açıklamadı. Ancak muhtemelen dağıtılmış defter teknolojisinin kullanılması öngörülüyor. BUBIRCG baş teknoloji sorumlusu Mathias Jugel, şirketin BTC ve ETH ağlarını değerlendirdiğini ancak ölçeklenebilirlik ve yüksek işlem ücretleri nedeniyle proje için en uygun seçeceği IOTA olarak gördüklerini belirtti. Buna ek olarak, proje denemesi IOTA ağının yanı sıra Ethereum Classic (ETC) ile de başarı kaydetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar