X


Allianz Doğal Afet Sigortalarında Blockchain’e Geçiyor

18:00
23 Haziran 2016

Allianz Risk Transfer AG (ART) ve Nephila Capital Limited (Nephila) doğal afet sigortalarında kullanmak üzere blockchain smart contract’larini test etti.

İki şirket yaptığı açıklamada testin blockchain’in sigortacılarla yatırımcılar arasındaki işlemlerin süreci ve yerleştirmesini “önemli derecede” hızlandırma ve afet tahvillerinin takas edilebilirliğini artırmadaki başarısını gösterdiği vurgulandı.

Açıklamalarda aynı zamanda yapılan test ile birlikte blockchain’i diğer sigortacılık işlemlerine uygulamak için daha geniş fırsatlar doğduğu kaydedildi.

Bermuda merkezli ART’ın Baş Sigorta Sorumlusu Richard Boyd konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Blockchain, yatırımcıların yaptığı ödeme veya işlemin yasallaşması aşamasında aracı kurumlar sayesinde yapılan doğrulama, belgeleme ve elle işlem gibi şeyleri aradan kaldırdığı için afet tahvilleri ve takaslarının güvenilirliğini, denetlenebilirliğini ve hızını artıracaktır. Bunun yanı sıra insan elinden çıkma hatalar ve gecikmeler tamamen ortadan kalkar.”

Allianz Grup Disruptive Teknoloji Sorumlusu Michael Eitelwein ise şunları kaydetti:

“Allianz’ın dijitalleşmesi yolunda blockchain müşterilerimiz için daha şeffaf, uygun ve hızlı bir hizmet vaat ediyor. Blockchain kesinlikle büyüleyici bir teknoloji ve biz de çeşitli alanlarda kullanımını araştırıyoruz.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar