X


Brexit Umutları Mı Bitcoin’i 600 Doların Altına Düşürdü?

18:00
24 Haziran 2016

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in fiyatı 5 saatlik dilimde % 15’e varan bir düşüşle 100 dolar gerileyerek 551 doları gördü. Peki bu düşüşün sebepleri neler olabilir?

Piyasada hakim görüş Haziran’ın 18’inde son iki yılın en yüksek değerlerine ulaşan bitcoin fiyatının rekordan sonra doğal düşüşünün yaşandığı şeklinde.

Bir diğer genel görüş ise bitcoin’i makroekonomik belirsizlikten beslenen bir para birimi olarak konumlandırıyor. Piyasa uzmanları bu doğrultuda Brexit’in (british exit from the european union / İngiltere’nin avrupa birliğinden (ab) ayrılması) yanı sıra fiyat artışında büyük etkisi olan Çin’deki ekonomik belirsizliği de kaynak göstermekten kaçınmıyor. Çünkü Brexit’in kabul edilmesiyle birlikte euro ve sterlin fiyatları ani düşüşler yaşadı, dolar ve altın ise bir anda yükseldi. Bu durum küresel ekonomiyi şimdiden etkilemişe benziyor.

Bitcoin kaldıraç borsası BitMEX’in kurucu CEO’su Arthur Hayes konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“600 doların altına düşüş bitcoin piyasasındaki çoğunluğun kalma oyu (Bremain) çıkacağını düşündüğünü gösteriyor. Ancak anketlere göre kalma ve çıkma oyu birbirine çok yakın olduğundan henüz bir sonuca varmak mümkün değil.”

Hayes Britanya’nın AB’den çıkmasıyla birlikte fiyatların tekrar 700 dolar seviyesine çıkabileceğini düşünüyor.

Girişimci ve yatırımcı Vinny Lingham ise bitcoin fiyatının yakın zamanda tekrar 700 dolar üstü seviyeye çıkacağına inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar