X


Alibaba Alibabacoin’e Açtığı Davayı Kazandı

E-ticaret devi Alibaba isim benzerliğinden dolayı Alibabacoin'e açtığı davayı kazandı.
07:00
25 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba Dubai merkezli Alibabacoin Vakfına açtığı ihtiyati tedbir davasını kazandı. Dava Alibabacoin Vakfı’nın Alibaba ismini kullanmasından ve isim benzerliğinden dolayı açılmıştı.

ABD New York bölgesi savcılığı davada Çin marka isminin kullanılmaması konusunda Alibaba’nın yanında yer aldı. Yargıç James Paul Oetken tüketicilerin kafalarının karışabileceğini bundan dolayı ABD sınırları içerisinde Alibabacoin Vakfı’nın Alibaba ismini kullanamayacağı kararını verdi. Wall Street Journal’a göre mahkeme kararından sonra Alibabacoin Vakfı kripto paralarının reklamını ya da satışını ABD’de yapamayacak.

Nisan ayında Alibaba Dubai merkezli Alibabacoin Vakfı’na telif hakkı dolayısıyla dava açmıştı. Alibabacoin Vakfı o zamanlar ICO düzendi ve 3,5 milyon dolar toplamıştı. Alibabacoin’in benzer isim kullanılarak ve bilerek yanlış yönlendirme yaptığı iddia edildi.

Ek olarak kripto paranın kurucuları kafa karışıklığını düzeltmek adına hiçbir eylemde bulunmadı. Başlangıçta açılan dava geçici olarak kısıtlama kararıyla sonlandı. Mayıs ayında mahkeme Alibaba’nın ihtiyati tedbir isteğini reddetti ve Alibabacoin Vakfı’nın kısıtlanmasını yürürlükten kaldırdı.

2018 yılı başlarında Alibaba’nın sıkı Çin düzenlemelerine rağmen kripto para madenciliği platformu kuracağına dair söylentiler vardı. Sonradan Alibaba üzerinde çalıştıkları platformun bir kripto para startup’ı olmadığını açıkladı. Şirket şimdiye kadar dijital para birimleriyle ilgilenmediğini duyurdu.

Alibabacoin Vakfı internet sitesine göre şirket fon güvenliği sistemi kurmak istiyor. CoinMarketCap verilerine bakılırsa Alibabacoin (ABBC) fiyatı bu hafta içerisinde 1,6 dolardan 0,37 dolara kadar geriledi ve haberimizi hazırladığımız sırada 0,54 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar