X


Avustralya’nın PTT’si “Bitcoin Satış” Hizmeti Başlatıyor

Bitcoin insanların gündelik hayatında her geçen gün daha fazla yer ediyor.
21:00
25 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Avustralya’nın en eski kurumlarından Australia Post, bundan böyle müşterilerinin katılımcı borsalardan dijital kimlik hizmetiyle Bitcoin satın alabileceğini duyurdu. Avustralya vatandaşları selfie çekme ve belge doğrulamaya gerek duymadan hizmeti kullanarak yerel Bitcoin borsalarına üye olabilecek ve BTC alabilecek.

Brisbane merkezli Bitcoin borsası Digital Surge Digital iD platformunun ilk kullanıcıları arasında yer alıyor. Digital Surge direktörü Josh Lehman:

Müstakbel Bitcoin alıcılarının kimliğini doğrulamak diğer borsalarda günler alırken Digital iD sayesinde bizim borsamızda dakikalar alıyor.

İlk kez bir Avustralyalı bilgisayarının başına oturup ehliyet veya pasaport bilgilerini girerek dakikalar içinde Bitcoin alabilecek.

Digital iD hizmetinin daha önce kişisel bilgilerini emin olmadıkları online hizmetlerle paylaşmaya çekinen potansiyel yatırımcılara güven aşılayabileceği düşünülüyor.

Diğer taraftan Avustralia Post Digital iD programıyla sorun yaşıyor. Zira devletin bir başka dijital kimlik programıyla çıkar çatışması yaşadığı söylentilerinin yanı sıra AP bütçesini daralttı ve işten çalışan çıkardı. Buna ek olarak AP’nin özel sektörden fon toplama girişimi haberlere bakılırsa “askıya alındı.”

2016’da 13 kurumun katılımıyla geliştirilmeye başlayan Digital iD projesi bu yılın başlarında kullanıma başladı ve bu sayıyı 40’a çıkardı.

Süreç oldukça basit. Kullanıcılar bir kereliğine ehliyet ve pasaport gibi ulusal kimlik belgelerini paylaşıyor, sonrasında akıllı telefon ve QR kod kullanıyor. Ancak hizmet kapsamında kullanıcıların tüm kişisel bilgilerinin merkezi sunucularda tutulması, siber saldırılara davetiye çıkarıyor.

Kaynak: bitcoinist.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER