reklamı kapat

Agility, IBM-Maersk Blockchain Projesine Katıldı

9 Şubat 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Küresel ve üçüncü parti bir lojistik sağlayıcısı olan Agility, IBM ve Maersk’in Blockchain işbirliğine katıldığını Salı günü duyurdu.

IBM ve Maersk geçtiğimiz Ocak ayında, Hyperledger Fabric 1.0 Blockchain’e dayanan küresel ticaret dijitalleştirme platformu için işbirliği içinde olduklarını açıklamıştı. Ayrıca DuPont, Tetra Pak, ABD Gümrük ve Sınır Muhafazası ve farklı birkaç şirket daha projenin ilk sürümlerini kullanmıştı.

Projenin son katılımcısı Agility, yönetim ve doküman masraflarını azaltmak amacıyla Blockchain kullanmayı planlıyor. Yönetim ve doküman masrafları ise 1.8 trilyon dolarlık küresel yıllık sevkiyat masrafının yaklaşık beşte birini oluşturuyor.

Agility Global Integrated Logistics CEO’su Essa Al-Saleh, American Shipper’a, “Blockchain teknolojisi, nakliye sektörünü daha ucuz ve daha güvenli hale getirecek. Agility gibi şirketler, IBM ve Maersk’e, nakliyecilerin ihtiyaçlarını anlama ve ticareti daha verimli hale getirecek standartlar oluşturma gibi konularda yardımcı olabilir.” diyerek konuyla ilgili görüşlerini belirtti.

Ayrıca Al-Saleh, Blockchain teknolojisinin gümrük formları gibi belgelerin güncel durumunu göstererek nakliye işlemlerini kolaylaştıracağını söylüyor. Böylece gönderilerin kontrol süreleri de kısalmış olacak. Bunun yanında nakliye bilgilerinin Blockchain’e aktarılması, daha kapsamlı risk analizleri yapılmasına da imkan tanıyacaktır.

Yönetimsel süreçlerin sağlamlaştırılması, ticari finansman ve ürünün menşei gibi konuları içeren farklı Blockchain temelli nakliye girişimleri için de çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: www.coindesk.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER