reklamı kapat

Abhazya Madencilerin Elektriğini Kesti

Abhazya hükümeti artan elektrik masrafları sebebiyle kripto para madencilik çiftliklerinin bazılarında elektrik kesintisine gitti…
2 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Abhazya’nın elektrik kuruluşu olan Chernomorenergo RUE 31 Aralık’ta Facebook üzerinden yaptığı bir duyuruyla, elektrik kaygıları nedeniyle bazı kripto para madencilik çiftliklerinin enerjisini kestiğini açıkladı.

Yapılan duyuruya göre Chernomorenergo, toplam 8,950 kilovat-saat (kWh) kapasiteye sahip ve 15 bin hanenin elektrik tüketimine eşdeğer olan 15 tesiste elektrik kesintisi yaptı. Kesintilerin “bir dizi belirli abone kategorisiyle elektrik tüketimini sınırlayan geçici önlemlerin” bir parçası olduğu açıklandı. Chernomorenergo, kesintilerin ardından madencilik çiftliklerinin sahiplerinin anlayış gösterdiğini ve işbirliği havasının sağlandığını da ekledi.

Öte yandan dünya genelindeki tüm düzenleyiciler kripto para birimi madencilik endüstrisinin elektrik tüketimi konusundaki endişelerini sıklıkla dile getiriyor. Örneğin Kasım ayında Norveç, Bitcoin madenciliği tesisleri için sağladığı elektrik sübvansiyonlarına son verdiğini açıkladı. Sosyalist Sol Parti Parlamento Temsilcisi Lars Haltbrekken, “Norveç’in artık kripto para madenciliği için büyük vergi teşvikleri sağlayamayacağını” dile getirdi ve Bitcoin’in çok fazla enerji tükettiğini açıkladı.

Bunun yanında ABD’de Washington eyaletinin Chelan ilçesi Kamu Hizmet Bölgesi, artan elektrik talebinin maliyetini düşürmek amacıyla kripto para birimi madencileri için yeni bir elektrik fiyatlandırma yapısı önerisinde bulundu. Bölge, “halihazırda bölgede bulunan ve sisteme büyük yatırım yapan müşteriler için yatırımı ve maliyetleri koruyacak bir fiyat yapısı” istediklerini dile getirdi.

Ekim ayında yapılan açıklamalara göre, 2018’in ilk ayındaki madenci gelirleri 2017 sonuçlarını aştı. Ancak bu durumdan madencilerin kendileri çok az zarar gördü. O zamana kadar Bitcoin madencileri için ödül ve ücretler 2018’in ilk üç çeyreğinde 4,7 milyar dolara ulaşmıştı. Bu 2017’deki kardan 1,4 milyar dolar daha fazla olduğu anlamına geliyor. Ayrıca madencilerin hala aylık olarak 54.000 Bitcoin kazandığı bildiriliyor.

Tüm bunların yanında piyasada yaşanan düşüş sebebiyle yeni nesil madencilerin piyasa risklerini önlemek amacıyla kripto paralarını saklamaya başladığı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.