X


ABD’li Kongre Üyelerinden SEC’e Çağrı

ABD'li kongre üyeleri SEC'e kripto paralar konusundaki belirsizliği gidermek adına çağrıda bulundu.
09:00
30 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’li yetkililer geçtiğimiz günlerde kripto paralara ilişkin uygulamaya koyulacak bir tasarıyla topluluğun gündeminde yer etmişti. Bu tasarı kapsamında kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanımını araştıracak bir çalışma kolu oluşturulması planlanıyordu. Görünüşe bakılırsa bu tasarı yetkilileri tam anlamıyla tatmin etmiş değil. ABD Meclisinden tam 15 üye Amerikan Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonuna (SEC) kripto paraları incelemesi konusunda çağrıda bulundu.

ABD Meclisinden 15 yetkili isim geçtiğimiz günlerde imzaladıkları bir mektup aracılığıyla SEC başkanı Jay Clayton’u kripto paralar konusunda göreve çağırdı. Mektupta kripto varlıkların federal kanunlara tabi olan menkul değer olup olmadıklarının tespit edilmesi talep ediliyor. Ayrıca SEC’ten bu işlem esnasında kısas alınan ölçütlerin de paylaşılması isteniyor.

Mektubu imzalayan üyeler arasında yer alan Ted Budd’a göre SEC’e çağrıda bulunan üst düzey yetkililerin sayısı tam olarak on beş. Mektupta SEC’in ICO ya da kripto paraları tanımlama konusunda başarısız olduğu düşüncesine yer veriliyor. Söz konusu yetkililere göre bir ICO token’ini tam olarak hangi unsurların menkul değer haline getirdiği SEC tarafından net bir şekilde belirlenmemiş. Mektubun değindiği konular arasında oldukça ilgi çekici noktalar da bulunuyor. Yetkililere göre ICO’lar ve kripto paralar konusundaki düzenleyici eksiklikler startup’ların faaliyetlerini ülke dışına taşımasına neden oluyor.

Mektup yer verilen ifadelerden bazıları şu şekilde:

Dijital paraların satılması ve sunulmasıyla ilgili belirsizliğin bulunması Birleşik Devletler’de yeniliklerin sınırlandırılmasına ve mevcut işletmelerin başka yerlere yönelmelerine neden oluyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar