X


ABD’den Kripto Paralara Yönelik Yeni Hamle

ABD'li yetkililer kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılmasını inceleyecek bir çalışma kolu kuracak.
09:00
28 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Birleşik Devletlerin ileri gelen yetkilileri kripto paraların düzenlenmesi işiyle yakından ilgileniyor. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi geçtiğimiz günlerde kripto paraları araştırması için bir çalışma kolu görevlendirilmesini gündeme getirmişti. Görünüşe bakılırsa bu çalışmalar hız kazanıyor.

“Terörizmle ve yasadışı finansman işlemleriyle mücadele edecek bağımsız bir finansal teknoloji çalışma kolu” meydana getirmesi hedeflenen yasa tasarısı gerekli bürokratik süreçlerden geçiyor. Tasarı ilk olarak bu yılın başında Ted Budd isimli bir yetkili tarafından gündeme getirilmişti. Budd’ın ileri sürdüğü öneri daha da geliştirilerek söz konusu tasarı hazırlandı. Tasarıya göre kripto paraları ve finansal teknolojilerin diğer biçimlerini incelemek üzere bir çalışma grubu oluşturulacak. Grubun amacının esasında kripto paraların suç alanında kullanımlarını tespit etmek olduğu ifade ediliyor.

Resmi kayıtlara göre söz konusu tasarı yetkililerin onayını aldı. Tasarının uygulanması ve bahsi geçen çalışma kolunun kurulması için Senato’nun onayının da alınması gerekiyor.

Kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanılması birçok devletin yetkili isimleri tarafından araştırılıyor. Yetkililer bu durumun önüne geçebilmek adına birçok uygulamaya başvuruyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırma Bitcoin’in Avrupa’daki terör faaliyetlerine karışmadığını ortaya koysa da ABD’li yetkililer bu konuda detaylı araştırma yapmakta kararlı bir tavır sergiledi. Habere konu olan tasarı yürürlüğe koyulduğunda bu alanda nelerin yapılacağı ise merak konusu.

Öte yandan tasarıda bireysel ve kurumsal kullanıcılara bazı ödüller verilmesi de konuşuluyor. Buna göre terör eylemlerini finanse etmek için kripto para kullanan şüpheliler hakkında bilgi veren kişilere ödül verilecek.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar