reklamı kapat

ABD’li Düzenleyici Hangi Kripto Para Platformuna Yeşil Işık Yaktı?

New York Mali Hizmetler Kurumu (DFS) ülkede faaliyet verecek bazı kripto para platformlarına lisans verdi.
09:00
25 Ocak 2019

Geçtiğimiz yıl boyunca etkisini sürdüren ayı trendi piyasadaki kripto paraların fiyatlarını oldukça ciddi oranlarda düşürse de ekosistemin hız kesmeden gelişmeye devam ettiğini görüyoruz. Altcoin’lerin ekipleri ve kripto para platformları tüm hızıyla çalışmalarını sürdürüyor. Sonuç olarak bu yenilikçi varlık sınıfının benimsenme oranı yükselişe geçiyor. ABD’li finansal düzenleyicilerden New York Mali Hizmetler Kurumu (DFS) da gerçekleştirdiği son hamleyle bu benimsenme hızına katkı sağladı.

Robinhood’a İzin Çıktı

DFS tarafından 24 Ocak Perşembe günü yayımlanan bir duyuruda, kripto para işlem platformları Robinhood ve LibertyX’e lisans verdiğini bildirdi. BitLicense adı verilen bu lisans platformların New York eyaletinde kripto para işlemleri gerçekleştirebilmelerine izin veriyor. BitLicence ilk olarak DFS tarafından 2015 yılında verilmişti.

BitLicense almaya hak kazanan Robinhood yedi farklı kripto parayı işleme koyabilecek. Bu kriptolar arasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin (LTC) gibi piyasanın öncü unsurları yer alıyor. Öte yandan Cointelegraph’ta yayımlanan bir haberde Robinhood’un DFS tarafından para iletim lisansı almaya da layık görüldüğü belirtiliyor.

Robinhood Serüveni

Çeşitli kaynaklar geçtiğimiz yaz aylarında Robinhood platformunun ABD’de bankacılık lisansı almaya niyetlendiğini duyurmuştu. Şubat ayında ücretsiz kripto para işlemi imkanını kullanıcılarının hizmetine sunan platform kısa sürede 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştı. Ekip daha sonra 363 milyon dolar topladığını duyurarak platformu büyüteceklerini ifade etmişti.

IMF’nin kripto paralara karşı yayımladığı çekimser raporun ardından DFS’den gelen bu haber kullanıcıların yüzünü güldürdü. IMF ile ilgili yayımladığımız habere buradan ulaşabilir ve gelişmeler hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun