X

IMF Kripto Paraların Hızlı Gelişimi Konusunda Endişeli

IMF Malta'daki hızlı kripto para gelişiminin tehdit oluşturduğunu açıkladı.
20:00
24 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

International Monetary Fund IMF’den bir heyet Malta’da yaşanan Blockchain gelişmelerinin terörizm finansmanı ve kara para aklama riskleri oluşturduğuna hükmetti. Haber yerel haber kanalı Times of Malta’da yer aldı.

IMF’den Kripto Para Uyarısı

IMF duyurusunda yayımlanan yazıda Malta adasına ait bulgular yer alıyor. Adayı ziyaret edenlerin yeterince müşteri tanı sistemine tabi tutulmadığı bu yüzden kara para aklama şüphelerinin doğduğu belirtildi. Daha önce Malta yönetimi sağlam ve şeffaf saydığı üç ayrı kripto para yasası çıkardı.

Ülkenin başbakanı Joseph Muscat kripto paralara destek çıktı ve kripto paraların geleceğin parası olacağına inancını dile getirdi. Blockchain teknolojisinin değiştirme gücüne dikkat çeken bakan, birçok alanda Blockchain girişimlerini destekleyeceklerini dile getirdi. Malta çabalarının ardından “Blockchain Adası” olarak anılmaya başladı.

IMF Malta’yı uyardı ve yerel yetkililerin kimlik tanımlamaları konusunda sıkı denetim yapmasını önerdi. Malta’nın güvenlikten sorumlu birimleri birkaç önlem alıp değişiklik yapmıştı ancak IMF heyeti yeniden Malta sistemindeki açıkların kapatılmasını istedi. IMF’in uyarılarının arasında cezaların ağırlaştırılması ve muhtemel risk anlayışının daha derinleştirilmesi bulunuyor. IMF açıklaması şöyle:

Finansal kurumların sayısı giderek artıyor, yeni ürünler hızla gelişiyor ve bu sırada düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Malta finansal düzenleyicisi üzerinde bu hız büyük baskı oluşturuyor, bu durum kurumun kapasitesini zorlayabilir.

Merkez Bankaları

IMF önceden Marshall Islands’ın ulusal kripto parasını basmamasını önermişti. IMF endişeleri yine aynıydı ve kara para aklamanın kolaylaşmaması isteniyordu. Diğer yandan IMF başkanı Christine Lagarde merkez bankalarının kripto paraları araştırması gerektiğini ve gelecekte merkez bankaları tarafından basılan kripto paraların önemli olabileceğini savundu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar