X


ABD SEC Başkanı Gary Gensler, Kripto Para Piyasasının Geleceği İçin Yol Haritasını Belirledi

Gensler, kripto oyuncularının düzenlemelere uyması halinde piyasada varoluşsal bir tehdit kalmayacağını dile getirdi.
16:07
28 Eylül 2021

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, düzenleyici radarından ayrılan bir kripto para piyasasının var olamayacağını aktardı. Gensler, kripto oyuncularının düzenlemelere uyması halinde piyasada varoluşsal bir tehdit kalmayacağını dile getirdi.

Başkan Gary Gensler’in Açıklamaları

ABD SEC Başkanı Gary Gensler, kapitalizasyon ve katılımcılarda önemli ölçüde büyüyen kripto piyasasının daha sağlam bir şekilde denetlenmesini istiyor. Medyaya yansıyan son demecinde Gary Gensler, finansal piyasalarda tarafsız olduğunu ancak yatırımcıların kripto para birimleri ve SPAC’ler gibi yeni ürünlerde korunmanın altını çizdi.

Gensler’e göre kripto para piyasası düzenleyicilerin radarında olmalı. SEC başkanı, kripto para piyasası katılımcılarının büyük zarara uğrayacağını düşünüyor. Gensler daha önce kripto para piyasasında sağlam bir denetim isterken bu alanı “Vahşi Batı” olarak tanımladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Özellikle ABD’deki birçok kripto para yatırımcısı, finans otoritelerinin düzenleme çalışmaları dolayısıyla endişe duyuyor. Bunun yanı sıra SEC Başkanı, kripto para firmalarının kara para aklama karşıtı yasalara, vergi ve benzerlerine uyum sağlama şartı koyuyor.

Kripto Para Piyasası Baskı Altında

Kripto üzerindeki düzenleyici baskı küresel alana yayılıyor. Birkaç kripto şirketi ve borsası geçtiğimiz ay boyunca farklı finans denetleyicisi tarafından baskı altında kaldı. Buna karşılık birçok platform hizmetlerini yeniden gözden geçirirken belirli ülkelere erişimi sınırlamak zorunda kaldı. İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Singapur’daki hizmetlerini kısıtlama yoluna gitti.

Bununla birlikte Binance, dünyanın birçok yerindeki finansal denetleyicilerin uyarısına ve kısıtlamalarına maruz kalmıştı. Kısıtlama boyutlarının artması ile strateji değişikliğine giden Binance, finansal düzenleyiciler ile arasını düzeltmeyi hedefliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar