reklamı kapat

ABD Piyasasının Çökmesi Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Beklenen ABD piyasaları çöküşü BTC'yi daha güvenilir hale getirebilir.
19 Eylül 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Tarihinde ilk kez ABD hane serveti hisse senetlerinin ve mal varlıklarının değerinin artmasıyla 100 trilyon doların üzerine çıktı. Ancak analistler sürdürülemeyen bir büyümenin ardından çakılma yaşanılacağını öngörülüyor, bunun sonucunda Bitcoin’e doğru para akışı olabileceği tahmin ediliyor.

Hane servetinin 100 trilyon dolara ulaşması iyi bir gösterge olarak görülebilir ancak hane gelirlerinin darlığına bakılırsa büyümenin devam edebilmesi pek mümkün görünmüyor. Buna benzer bir büyümenin ardından 2000 ve 2007 yıllarında piyasalar bir anda çökmüştü. Uzmanlara göre ABD piyasalarını saran boğalar ve emlak piyasasındaki değer artışı hane servetindeki artışa neden oldu. Düzenli olarak gelirin de artmaması büyük düzeltmelerin gerçekleşebileceği sinyalini veriyor.

Diğer yandan küresel borcun 250 milyon trilyona çıkması balon benzeri hareketlerin piyasada görülmesine yol açıyor. Bazı uzmanlara göre ABD piyasasının küçük bir düzeltme mi yaşayacağı ya da bir kriz mi geçireceği tam olarak belli değil.

Bitcoin de altın gibi bir değer saklama aracı olarak görülüyor ve daha geniş finansal marketlerle bağlantısı bulunmuyor. Bitcoin geleneksel değerlerden ve emtialardan bağımsız olduğu için belirsizlik zamanlarında daha çok tercih edilen bir değer saklama aracı haline gelebilir. Buna rağmen araştırmacı Matt Hougan küresel piyasaların çökmesinin Bitcoin piyasasının boğa koşusuna başlamasını kesinleştirmeyeceğini ifade etti. Hougan bağlantısız olmanın, ters bağlantılı olmakla farklı şeyler olduğunu, uzun vadede Bitcoin’in bağlantısız kalacağını tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.


Yine de anketlere bakıldığında yeni neslin Bitcoin’e daha sıcak yaklaştığını görüyoruz. Bitcoin’e yatırım yapma planları olan birçok genç önümüzdeki yıllarda artış gösterirse Bitcoin’i altın gibi güvenilir bir konumda görebiliriz.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER