reklamı kapat

35 Yaş Altı Kullanıcılar Dijital Casusluğa Nasıl Bakıyor?

11:04
29 Haziran 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Geçtiğimiz günlerde sigorta şirketlerine yönelik yapılan bir anket ilgi çekici sonuçlar ortaya koydu. Yaşları 18 ila 34 aralığında değişen bireylerin çoğunluğu ankete göre,  kendilerine ait dijital verilerin sigorta şirketleri tarafından kullanılmasına sigorta primlerinin azaltılması kaydıyla rıza gösteriyor.

Anket Salesforce.com Inc’e ait MuleSoft Inc adlı şirket tarafından düzenlendi. Dünya genelinden yaklaşık 8000 kişinin katıldığı ankete göre genç kesimin %62’si sigorta şirketleriyle kişisel verilerini paylaşmaya sıcak bakıyor. Sigortacıların kullandığı veriler Facebook beğenileri, fitness uygulamaları ve akıllı ev cihazları gibi gündelik kullanıma ilişkin üçüncü parti etmenlerden elde ediliyor. %62’lik orana daha yaşlı katılımcılar dahil edildiğinde bu sonucun %44’e düştüğünü görüyoruz. Kullanıcıların dijital verilerini paylaşmayı kabul etmelerinin nedeninin aldıkları hizmetlerin fiyatını düşürmek olduğu ifade ediliyor.

Müşteriler online kişisel verilerini eskiye nazaran daha fazla paylaşmaya başlayınca devletler de harekete geçti. İncelemelerini sıklaştıran yetkililer, şirketlerin kullandığı verileri nasıl elde ettiğini masaya yatırıyor. Birleşik Krallık merkezli bir analiz şirketi Cambridge Analytica 61 milyon Facebook kullanıcısına ait hesap verisini kullanınca bu çalışmaların hızlandığını söyleyebiliriz. Ayrıca “genel veri koruma kuralları” olarak da bilinen Avrupa Birliği’nin yeni gizlilik yasası da bu duruma etki eden diğer gelişmeler arasında gösterilebilir.

Yaşları 35 ila 54 arasında değişen daha yaşlı neslin %45’lik bir kısmı sigortacılarla dijital kimliklerini paylaşmaktan oldukça memnun görünüyor. Öte yandan 55 yaş üstü kullanıcıların yalnızca %27’nin aynı şekilde düşündüğü söylenebilir.

Finansal teknoloji sektöründe faaliyet veren startup’ların sayısı her geçen gün artıyor. Gelişimini sürdüren bu alan karşısında sigorta şirketleri de kullanıcılarına sunduğu teklifleri geliştirerek milyonlarca dolar değerinde yatırım yapıyor. Bu yatırımlar sonucunda sektördeki rekabet de hız kazanıyor. Ancak bu sürecin henüz gelişim aşamasında olduğu yadsınamaz bir gerçek. Anket katılımcılarının %58’ine göre sistem kendileri için kusursuz bir şekilde işlemiyor. Katılımcılar bu iddialarına gerekçe olarak doldurmakta zorlandıkları online formları gösteriyor. Ayrıca katılımcıların %56’sı, dijital hizmetlerinin yeterli olmaması durumunda sigorta şirketini değiştireceğini belirtiyor.

MuleSoft bünyesindeki bir yetkili Jerome Bugnet konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer veriyor:

Sigortacılar tüm bu yeni veri kaynaklarını sisteme nasıl dahil edileceğini düşünmeden önce dahi kullanıcılarına bağıntılı deneyimler sunmak için mücadele veriyordu.

Kaynak: Bloomberg

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER