2019’da En Çok Kripto Para ve Blockchain Yatırımı Alan Bölgeler Belirlendi!

2019 yılında en çok kripto para ve blockchain yatırımı alan yer neresi?
11:00
5 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para ve blockchain sektörü kesinlikle 2019 içerisinde oldukça verimli bir dönem geçirdi. Sadece Bitcoin‘in (BTC) fiyatı değil, onunla beraber birçok altcoin’in de fiyatı Temmuz ayı gibi rekor seviyelere ulaştı.

Blockchain ve Kripto Para Yatırımları Artıyor

Bitcoin ve diğer kripto paralar yükselirken bunların altyapısını oluşturan blockchain teknolojisine olan ilgi de maksimum seviyeye yükseldi. Çin Başkanı Xi Jinping’in ulusal hedeflerinin blockchain olduğunu açıklaması, adeta küresel bir rekabete sebep oldu. Bunun yanı sıra Libra ve Bakkt gibi gelişmeler de daha önce kripto paraları duymayan kişilerin bile sektöre ilgi göstermesine sebep oldu.

The Block kaynağının aktardığı bir habere göre ise, 2019 yılında kripto paralar ve blockchain alanlarında en çok yatırım alan bölge Kuzey Amerika oldu. Kuzey Amerika’yı Asya, Avrupa, Okyanusya, Afrika ve Güney Amerika takip etti.

Kuzey Amerika içerisinde toplam 324 anlaşma hayata geçirildi ve bölgeye olan yatırım 2 milyar dolara yaklaştı. Asya içerisinde 88 anlaşma hayata geçirilirken, elde edilen yatırım değeri ise 800 milyon dolar seviyelerinde gözüküyor. Buna rağmen Asya içerisindeki ortalama yatırım miktarı 2,3 milyon dolar iken, Kuzey Amerika içerisinde bunun 1,7 milyon dolar olduğu görülüyor.

Geçtiğimiz yıl kripto paralara ve blockchain teknolojisine yönelik toplam yatırım miktarı ise 3,7 milyar dolar olarak karşımıza çıkıyor. Bilinen 741 adet farklı yatırım veya ortaklık anlaşmasına imza atılması da, sektörün inanılmaz bir hızda geliştiğinin kanıtı.

Bu haberden de okunabileceği gibi Türkiye de blockchain tabanlı gelişmelerde yoluna hızla devam ediyor. Takasbank, blockchain tabanlı transfer sistemini duyurarak büyük bir adım atmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar