reklamı kapat

2018’de Bitcoin’de Yaşanan 8 Olumlu Gelişme

Piyasa değeri bir kripto para için tek ölçüt değil.
11:00
19 Aralık 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

BTC 2018’de %83 düşüş yaşasa da olumlu yönde değişimler geçirdi. Fiyatın gölgede bıraktığı bu gelişmelere sırasıyla göz atalım.

SegWit

SegWit 2017 yazında aktive edilen bir Bitcoin protokolü yükseltmesi. İmzayı işlem bilgisinden çıkararak işlemlerin boyutunu düşürüyor ve bloklarda daha fazla işlemin yapılmasına olanak tanıyor.

SegWit için tek sorun “benimsenme” idi. Bu yıl Coinbase, Bitfinex, Ledger ve Trezor gibi pek çok platform SegWit’e geçti ve benimsenme büyük oranda gerçekleşti.

Kurumsal benimseme

2018’de Bitcoin ETF’i onaylanmasa da geleneksel finans kurumları Bitcoin’e dört koldan hücum etti. Fidelity Investments, Yale Üniversitesi, New York Menkul Kıymetler Borsası (Bakkt) ve Square Inc bu şirketlerden/kurumlardan yalnızca birkaçı.

Lightning Network

Bitcoin Core maksimalistlerinin tercihi, 2 kademeli ölçeklenme çözümü. 12 ayda LN’deki node sayısı 0’dan 4.400’e çıktı.

Hash oranı artışı

Bitcoin ağındaki hash oranı 2018’de yaklaşık %60’lık bir artış yaşadı. Yani artan altyapı yatırımıyla birlikte ağın güvenliği arttı.

Kod geliştirme

Schnorr imzalarının geliştirilmesi ve kritik bug’ların başarıyla onarılması BTC adına son derece önemli gelişmeler olarak kayıtlara geçti.

Tekil kullanıcı sayısında artış

Bitcoin’in benimsenmesi genelde adres sayısıyla ölçülür. 2018’de tekil adreslerin sayısı %50 arttı.

BCH’in kaybetmesi

2017’de BTC’den ayrılarak yola çıktığında BCH’in BTC’yi geçebileceği konuşuluyordu. Ancak bu ihtimal neredeyse sıfırlandı. BCH BTC’ye karşı %80’in üzerinde değer kaybı yaşadı.

Daha düşük ücretler

2018’in başında ortalama işlem ücreti 28 dolar civarındayken bu değer 0,3 dolara kadar düştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER