2 Uzman Analist Bitcoin İçin Aynı Noktayı Gösterdi: Boğa İşte Tam O Andan Sonra Başlayacak!

Herkesin yakından takip ettiği CryptoQuant'ın iki gözde analisti, Bitcoin için olası boğa senaryosunun nasıl başlayabileceğe dair ipuçları verdi.
22:25
27 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bir anonim isim kullanan CryptoQuant analisti Crazzy Blockk’a göre, zincir üzerindeki temel ölçümlerin değerlendirilmesi, kısa vadeli Bitcoin (BTC) sahiplerinin biriktirmeye ve daha az harcamaya devam etmeleri halinde öncü kripto para için bir sonraki boğa koşusunu yönlendirmede etkili olabileceğini öne sürdü.

Analist Nelere Dikkat Ediyor?

Analist bu sonuca varmak için BTC’nin Harcanan Çıktı Kar Oranı (SOPR), Düzeltilmiş Harcanan Çıktı Kar Oranı (aSOPR) ve Harcanmamış İşlem Çıktısı (UTXO) ölçümlerini inceledi.

SOPR, ASOPR ve STH-SOPR ölçümlerine göre, kısa vadeli olarak Bitcoin’e sahip olanlar hali hazırda kârlarını harcamakta. Crazzy Blocck, bunun son birkaç hafta içinde BTC birikiminde bir artışa ve satış baskısında bir azalmaya yol açtığını tespit etti.

Bunun ardından konu ile ilgili daha fazla görüş bildirdi:

Önümüzdeki aylarda, kısa vadeli sahipler biriktirmek ve bu seviyeden girmekle ilgileniyorlarsa ve fiyat artışı için borsalarda satış yapmakla ilgilenmiyorlarsa, bu Bitcoin için bir yükseliş işareti olacaktır. Bitcoin’in geçmiş fiyat döngülerine göre, bu faktörler genellikle kısa vadeli sahiplerin uzun vadeli sahipler haline gelmesine yol açacaktır.

Kapitülasyon günün kelimesi

24 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki (PCE) yıllık artışın Ocak 2023’te hızlanarak %5,4’e yükseldiği ve bir önceki ay revize edilen %5,3’lük artıştan daha yüksek olduğu bildirildi.

Mal fiyatları Aralık ayındaki %5,1’den %4,7’ye gerilerken, hizmet fiyatları %5,4’ten %5,7’ye yükselmiştir. PCE endeksinin Ocak 2023’te yıllık bazda %5,4 oranında artması, mal ve hizmet fiyatlarının yükseldiğine işaret ederek tüketicilerin satın alma gücünün azalmasına yol açabilir.

Duyurunun ardından, kısa vadeli BTC trader’ları, BTC fiyatının önemli ölçüde düşmesi durumunda potansiyel kayıplara karşı ihtiyati tedbir olarak varlıklarını satmaya başladı. CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, BTC’nin fiyatı o zamandan beri %1 oranında düştü.

CryptoQuant analisti JayBot’a göre:

Belki de Bitcoin, kısa vadeli sahiplerinin satışlarının üstesinden geldikten sonra yükselmeye devam edebilir.

Ayrıca, BTC’nin Ağ Kâr/Zarar oranına (NPL) ilişkin bir değerlendirme, son birkaç gün içinde zayıf el diye tabir edilen satmaya meyilli yatırımcılar tarafından yapılan satışların arttığını doğruladı. Santiment’ten alınan verilere göre, BTC’nin NPL’si 25 Şubat’ta önemli bir düşüş yaşadı.

NPL metrik düşüşleri genellikle zayıf ellerin kısa süreli vazgeçişlerini ve kripto paranın piyasaya yeniden girmesiyle ilişkilendirilir. Sonuç olarak, bu düşüşlere genellikle yerel toparlanmalar ve fiyat iyileşme aşamaları eşlik eder. Son 24 saat içerisinde BTC’nin değeri %1 oranında düşmüş durumda.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar