Bitcoin’de Çarşamba Ve Cuma Gününe Dikkat! Bu Değerler Fiyatı Etkileyecek!

Bitcoin için haftanın önemli günleri belirlendi. Açıklanacak olan veriler Bitcoin'i doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilir.
15:45
27 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Son birkaç haftanın önemli yeni makro veriler ve Federal Rezerv’den (Fed) gelen açıklamalarla dolu olmasının ardından, bu hafta Bitcoin ve kripto piyasalarını etkileyebilecek önemli verilerle açısından daha sessiz ve daha az dolu olacak. Yine de, kripto yatırımcıları bu işlem haftasında bazı ekonomik ve finansal verileri akıllarında tutmalı. Özellikle Bitcoin, ABD hisse senedi endeksleri ve dolar endeksi (DXY) ile korelasyonuna geri döndüğünden, fiyat bu haberlerden etkilenebilir.

Hafta sonu Bitcoin kısa bir süreliğine 22.775 dolarla 12 günün en düşük seviyesine geriledi ancak yine de haftayı 23.300 doların üzerinde bitirmeyi başardı. Yeni hafta, Ocak ayından bu yana devam eden yükseliş eğiliminin devam edip etmeyeceğini ya da daha derin bir düzeltme olup olmayacağını gösterecek.

Bu Bitcoin ve Kripto İçin Önemli Olacak

Walter Bloomberg’in tweet’inde bildirdiği gibi, bu hafta yine çok sayıda veri açıklaması yapılacak olsa da, Bitcoin yatırımcıları fiyat üzerinde gerçekten gözle görülür bir etkiye sahip olabilecek birkaç veri açıklamasına odaklanmalı. Bunlar Salı günü açıklanacak olan Tüketici Güveni ile Çarşamba ve Cuma günleri açıklanacak olan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI).

Konferans Kurulu (CB) 28 Şubat Salı günü, EST saatiyle 10:00’da Ocak ayı ABD tüketici güveni rakamlarını açıklayacak. Ocak ayında 107,1 olarak gerçekleşen rakam 109 olan beklentilerin altında kaldı. Şubat ayı için analistler hafif bir artışla 108,5’e yükselmesini bekliyor.

Teorilere göre tüketici güvenindeki düşüş, dayanıklı tüketim mallarına yönelik tüketici harcamalarını arttırmak için daha gevşek bir para politikasına yol açarken, tüketici güvenindeki artış para politikasının sıkılaştırılmasıyla sonuçlanmalı.

Bu nedenle, ABD Dolar Endeksi (DXY), tahminin karşılanması veya hatta aşılması halinde önceki haftadan itibaren yukarı yönlü hareketini sürdürebilir. Bunun, geçen işlem haftasında olduğu gibi kripto ve Bitcoin piyasalarındaki fiyat hareketleri üzerinde olumsuz bir etkisi olması muhtemel olabilir.

Öte yandan, beklenenden daha düşük tüketici güveni durumunda teorinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği tartışmalı durumda, çünkü bu aynı zamanda ABD’de bir durgunluk olasılığını da artırmakta. Yine de, Fed’in 50 baz puanlık (bps) bir artış niyetinde yavaşlayabileceği için Bitcoin kısa bir yükseliş yaşayabilir.

PMI Çarşamba Ve Cuma Açıklanacak

ABD imalat sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 1 Mart Çarşamba günü TSİ 10:00’da açıklanacak. Şubat ayı için tahmin 48,0 seviyesinde görünüyor. Endeks ise Ocak ayında 47,4 ile 48,0’lık tahminin altında kalmıştı. Kripto piyasası daha sonra DXY’deki düşüşün etkisiyle yükselişe geçti.

Jerome Powell liderliğindeki ABD Merkez Bankası, imalat sektöründeki olumsuz performansın devam etmesini önlemek için PMI’a oldukça yakından bakacak gibi görünüyor. Öte yandan beklenenden daha yüksek bir PMI, Fed’in şahin duruşunu pekiştirebilir ve Bitcoin fiyatı üzerinde baskı yaratabilir.

3 Mart Cuma günü ABD’de hizmet sektörüne ilişkin Satın Alma Yöneticileri Endeksi açıklanacak ve bu endeks son zamanlarda Fed’in özellikle ilgisini çekiyor. Ocak ayında hizmet sektörüne ilişkin PMI 55,2 ile 50,4 olan beklentinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Sonuç olarak, DXY önemli ölçüde güçlendi ve kripto düştü.

Bu hafta da benzer bir senaryo beklenebilir. Şubat ayı için uzmanlar 54,5’e hafif bir düşüş öngörüyor ve endeks beklentilerin üzerinde gelirse, DXY’nin daha da yükselmesi ve Bitcoin’in düşmesi muhtemel olabilir. Beklentilerin altında gelecek bir ölçüm Bitcoin fiyatını yukarı çekebilir.

Bunun altında yatan neden, hizmet sektörünün son zamanlarda imalat ve emlak gibi diğer sektörlerden ayrışması ve çok daha dayanıklı olduğunu göstermesi olabilir. Eğer hizmet sektörü de zayıflarsa, bu aslında önümüzdeki aylarda enflasyon oranının düşme olasılığını artıracağı için olumlu bir sürpriz olabilir. Yazım saatine göre BTC fiyatı 23,410 dolar seviyesindeydi.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar