reklamı kapat

180 Milyon Dolarlık Toplu Dava: Altcoin Nano Mahkemelik Oldu

Önemli altcoin'lerden Nano'ya ve BitGrail borsasına iki ABD'li firma dava açtı.
09:00
9 Ocak 2019

ABD merkezli iki hukuk firması, Nano geliştiricilerine ve İtalyan kripto para borsası BitGrail’e toplu dava açtı. Söz konusu firmalar kripto para odaklı Silver Miller ve menkul kıymetler hukuğu firması Levi & Korsinsky. CoinTelegraph davanın Nano yatırımcısı James Fabian ve “benzer durumdaki tüm diğer kişiler adına” açıldığını yazdı.

Dava metninde Nano ve Nano core ekibinin önemli üyelerinin federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği ve yatırımcıları “az bilinen, çok sorunlu” İtalyan kripto para borsası BitGrail’de hesap açmaya ve borsaya para yatırmaya yönlendirdi iddia edildi. Sanık listesinde BitGrail ve “borsanın yaptığı NANO isimli bir kripto paranın reklamıyla bağlantısı olan” BitGrail CEO’su Francesco “Bombacı” Firano da yer alıyor.

Şubat ayında yaşanan olay piyasada büyük ses getirmişti: BitGrail’de tutulan (şu anki değeriyle) yaklaşık 180 milyon dolarlık Nano kayıplara karışmıştı. Dava dilekçesinde mahkemeden Nano’ya, kaybolduğu iddia edilen Nano’ya (mağdurların kaybını adilce telafi edecek şekilde) bir “kurtarma fork’u” yaparak yeni bir kripto para yaratma emri vermesi talep edildi.

BitGrail 9 Şubat’ta web sitesinden yayımladığı yazıyla 17 milyon Nano’nun hack’le çalındığı duyuruldu. Daha sonra BitGrail ve Nano ekipleri bu olaydan birbirini sorumlu tuttu. BitGrail’in “bombacı” CEO’su Firano verdiği röportajda “çalınan parayı geri ödemenin mümkün olmadığını” belirtmişti.

Nisan 2018’de de başka bir Nano yatırımcısı adına Nano’ya benzer bir dava açıldı. Bundan 5 ay sonra yatırımcı davayı gönüllü olarak geri çekti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun

ETİKETLER