reklamı kapat

NANO Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

15:00
19 Mayıs 2019
  • Coin TürkCoin Türk

CoinTürk okurları için kripto paraları incelediğimiz yazı dizisine Nano coin ile devam ediyoruz. Son zamanlarda popülaritesi artan Nano (NANO), gündelik hayatta ücretsiz ve hızlı ödemelerde kullanabileceğimiz bir para birimi..

NANO Nasıl Çalışır?

Colin LeMahieu 2015’te Raiblocks’u kurdu. Daha sonraları “Nano” ismini alan platformu gecikme süresinin minimum düzeyde olduğu bir ödeme platformu olarak tanımlayabiliriz. P2P işlemleri için oldukça ideal platform kripto para kullanıcılarına üç büyük avantaj sağlıyor.

Anında işlemler. Nano işlemleri anında tamamlanır. Dolayısıyla gündelik hayatınızda hem büyük hem de küçük boyutlu işlemlerde Nano’yu kullanabilirsiniz.

Sıfır masraf. Otobüs biletinden birinci sınıf uçak biletine; ne alırsanız alın Nano’da hiçbir işlem ücreti ödemezsiniz.

Sonsuz ölçeklenebilir. Nano Bitcoin’e göre aynı zaman diliminde 1000 kat daha fazla işlem işleme kapasitesine sahip olduğu için yaptığınız işlemlerde uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız.

NANO’nun Avantajları

Her hesaba özel blockchain. Nano’da her hesabın kendine özel bir blockchain’i bulunur ve bu blockchain’ler daha büyük, çevrimsiz bir ağı oluşturur. Kullanıcıların yaptığı işlemlerin doğrulamasını hesaba özel blockchain kullanıcının bilgisayarı üzerinden yapar. Yani tüm ağın dev bloklar halinde defterin tamamını güncellenmesi gerekmez.

Gizlenen iş kanıtı. İşlemler gönderildiğinde cüzdanlar anti-spam iş kanıtını önceden gizler. Yani her iki tarafın da hazırda iş kanıtı bulunduğu için işlemler anında tamamlanır.

Node çalıştırmanın kolaylığı. Protokol son derece hafif olduğu ve sorunsuz işlediği için node çalıştırmak hiç olmadığı kadar kolay ve Nano işlemleri ücretsiz işlenir. Her işlem tek bir UDP paketinin içine sığar ve işlemler birbirinden bağımsız bir şekilde işlenir. Dolayısıyla blok boyutuyla ilgili sorunlar ortadan kalkar.

NANO Nereden Alınır?

Mart 2017’de işlem görmeye başlayan Nano kısa süre içinde değerlendi ve kripto paralar listesinin 30. sırasına yerleşti. Toplam 133.248.290 token’i bulunan Nano, bu yazının hazırlandığı sırada 5.61 dolardan işlem görüyor. Nano; Binance, Bit-Z ve KuCoin borsalarından temin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.