reklamı kapat

14 Dolarlık Ethereum İşlemi İçin Ödenen Rekor İşlem Ücreti

Bir Ethereum kullanıcısı yalnızca 14 dolarlık bir işlem için 2.100 ETH ücret ödedi. 
20 Şubat 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Bir Ethereum kullanıcısı 14 dolar değerinde ETH göndermek istedi ve bunun faturası ağır oldu: Kullanıcı işlem için 2100 ether ücret ödedi. İlk başta olayın hata sonucu yaşandığı düşünülse de işlemi yapan kullanıcının hesabı Zycrypto’nun haberine göre son derece aktif, yani hata olasılığı düşük.

Şaibeli İşlem

Yapılan şaibeli işlemin güncel kurdan masrafı 300 bin doların üzerinde bir miktara tekabül ediyor. Normal şartlar altında bir işlemin 300 bin dolar bir kenara, 14 dolara patlaması bile olağan dışı. Dolayısıyla kripto para topluluğu, böylesine küçük bir işlemin neden bu kadar tuttuğunu sorguluyor. Yaşanan bu ekstrem durum eToro’dan Mati Greenspan’in de dikkatini çekti:

Ooooooooops!


Öyle görünüyor ki zavallı geliştiricinin biri işlem ücreti olarak 3.150 ETH ($450k) ödedi.

Olayın İç Yüzü

Olayın iç yüzünün tartışıldığı Reddit’te hata olasılığının dışında para aklama ihtimali üzerinde duruluyor çünkü aynı cüzdan, işlem ücreti olarak benzer fahiş fiyatlar ödemiş ve işlem miktarlarının küçük olmasının formalite icabı olabileceği düşünülüyor. Burada küçük bir aydınlatmayla belirsizliği gidermekte fayda var: Aynı adresten 3 işlem yapılıyor ve diğer iki işlem için de, ilki kadar fahiş olmasa da yüksek ücretler ödeniyor. Greenspan’in açıklamasında 2.150 değil 3.150 ETH ifadesinin geçmesinin sebebi de bu.

Biht Coign isimli bir Twitter kullanıcısı da bu duruma dikkat çekti ve işlemlerin muhtemelen bir madencilik işletmesi tarafından zimmete para geçirmek veya para aklamak için yapılmış olabileceğini öne sürdü.

Sebep ne olursa olsun; Ethereum kripto para piyasasında itibar kaybına uğradı. Bazı kullanıcılar bu işlemi kastederek Ethereum’u merkezi olmakla eleştirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.