reklamı kapat
  • BTC  :  33.129,29 ₺
  • ETH  :  2.124,49 ₺
  • BCH  :  3.830,25 ₺
  • XRP  :  2,71 ₺
  • BTC 33.129,29
  • ETH 2.124,49
  • BCH 3.830,25

10 Devletten 9’u Blockchain’e Yeşil Işık Yakıyor

3 Şubat 2017
  • Coin TürkCoin Türk
Dünya devi IBM tarafından hükümet yetkililerine yönelik gerçekleştirilen son araştırmaya göre birçok ülke kamu sektöründe blokzincirini uygulamaya koymak istediğini belirtiyor.

Bu araştırma kapsamında yapılan ankete 16 farklı ülkeden 200’ü aşkın devlet görevlisi katıldı. 2017 yılı içerisinde blokzinciri temelli uygulamaların aktif olarak kullanılmasını bekleyenlerin oranı %14. Katılımcıların %48’i ise 2020’ye kadar kendi blokzincirlerini geliştireceklerini öngörüyor. Geri kalan %38’lik dilim, 2020 yılına kadar bu teknolojiyle ilgili olarak izleyici konumunda olacaklarını belirtti.

Raporda belirtilen kullanım örnekleri arasında fon yönetimi ve kimlik kayıt sistemi, hükümet liderleri tarafından en cazip uygulama alanları olarak gösterildi. Önümüzdeki sene devletin resmi hizmet altyapısına blokzincirini entegre etmek isteyenlerden %45’i fon yönetim alanına, %45’i ise dijital kimlik uygulamalarında geliştirme yapacaklarını vurguladı.

Sonuçlar genel olarak devletin vatandaşlarına sunduğu hizmetlerin altyapısı olarak blokzinciri teknolojisine yönelme konusunda bir artış eğilimi gösteriyor.

IBM araştırma raporunda devlet yetkililerinin görüşlerini şu şekilde özetlemiş:

On devletten dokuzu 2018 yılına kadar finansal işlem yönetimi, fon yönetimi, sözleşme yönetimi ve yasal uyum süreci takibi alanlarında kullanılmak üzere blokzincirine yatırım yapmayı planlıyor. Kamu kuruluşları ve özel sektörün bir kesişim noktası olan sözleşmelerin yönetimi alanında on hükümet yetkilisinin yedisi blokzincirinin devrim niteliğinde olacağını öngörüyor.

Anket sonuçları 2016 yıl boyunca blokzinciri alanında görülen olumlu haberleri daha da güçlendirir nitelikte. Örneğin, Birleşik Krallık, bazı gizlilik savunucularının eleştirilerine maruz kalmış olsa da, geçtiğimiz yıl blokzinciri tabanlı bir sosyal yardım ödeme sistemini test etmeye başlamıştı. 2016’nın başlarında Birleşik Krallık Bilimsel Araştırmalar Ofisi, diğer kurumları teknolojiyi kendi alanlarında nasıl uygulayacaklarıyla ilgili olarak araştırma yapmaya teşvik etmişti. Aynı zamanda Rusya ve Dubai’deki devlet dairelerinin kendi blokzinciri uygulamalarını geliştirme konusunda araştırma yaptıkları da biliniyor.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
loading...