X


1 Yeni Mesajınız Var: Eski Visa CEO’su Artık SMS’le Kripto Para Gönderilebileceğini Duyurdu

Eski Visa CEO'su tarafından geliştirilen Crypterium platformu kripto paraların daha geniş kitlelerce benimsenmesi için çok önemli bir adım attı.
15:00
14 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain tabanlı finansal teknolojiler platformu Crypterium, kripto para transferinin alternatif bir yolunu tanıttı. Crypterium’un tanıttığı yeni uygulamayla birlikte telefon rehberinizden seçtiğiniz bir kişiye tıpkı SMS gönderir gibi kripto para gönderebilirsiniz. Buraya kadar her şey size belki sıradan gelmiş olabilir, ancak tüm bu işlemler eş zamanlı olarak gerçekleşiyor ve karışık Bitcoin adreslerini kullanmanıza da gerek kalmıyor.

Crypterium’un CEO’su Marc O’Brien aynı zamanda Visa Birleşik Krallık ofisinin de eski CEO’suydu. O’Brien bu yeni ödeme yöntemiyle birlikte kripto paraların geniş kitlelerce benimsenmesinin hızlanacağına inanıyor.

Blockchain tabanlı platformların birçoğunun kullanıcı dostu olmadığını söyleyebiliriz. Teknoloji meraklısı insanlar tarafından geliştirilen bu platformları yine teknoloji meraklısı insanların kullanacağı düşünülüyor. Ancak birçok platform teknolojiyle pek içli dışlı olmayan insanlar için oldukça kafa karıştırıcı olabilir.

Marc O’Brien, kripto para sektörünü daha kullanıcı dostu hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Kendi girişiminin, günlük hayatta kripto para alım satımını mümkün olduğunca kolaylaştırdığını öne süren O’Brien, bu durumun gelecekte milyarlarca insanı kripto para kullanmaya teşvik edeceğini iddia etti.

Kripto para yatırımcılarının günümüzde sıklıkla karşılaştığı iki büyük sorun var. Kripto paralarınızı bir yerden bir yere transfer etmek isterseniz bu aşamada cüzdan adresleri kafa karıştırıcı olabilir. İşte böyle görünüyorlar -0xc5b133a52145990313915612bd732f059330287f- bu nedenle hata yapmak gerçekten çok kolay. Ve eğer hata yaparsanız paranızı asla geri alamazsınız. Ayrıca kripto para cüzdan adresinizi kopyalarken kopyaladığınız adresi kendi cüzdan adresiyle değiştiren CryptoShuffler gibi özel casus yazılımlar da bulunuyor.

Diğer bir problem ise işlem süreleri. Ethereum’la yapılan işlemler Bitcoin’e nispeten daha kısa sürebilir. Eğer Bitcoin’le işlem yapmayı tercih ettiyseniz bu ağın yoğunluğuna bağlı olarak saatlerce sürebilir.

Crypterium her iki probleme de çözüm getirmeyi hedefliyor. Para göndermek istediğiniz kişinin cüzdan adresini bilmenize gerek yok, sadece telefon numarasını bilmeniz yeterli.  Annenize, arkadaşınıza, Fransa’daki eski bir dostunuza kripto para gönderin. Kripto para cüzdanları olmasa bile gönderdiğiniz para onlara ulaşacak.

Ayrıca bütün bu işlemler çok hızlı bir şekilde ağ dışında gerçekleşecek. Çünkü para göndermek istediğinizde işlemler Blockchain ağı yerine Crypterium platformunda işleniyor ve hızlı bir şekilde onaylanıyor.

Kripto paralarla yapılan işlemlerin Visa ve Mastercard işlemlerinden daha kârlı hale gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek. Ancak Crypterium’un attığı bu adım kripto paraların popülerliğinin artmasında önemli rol oynayabilir.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar