X


ZCash, Merkezsiz Bir Uygulamaya 40.000 Dolar Bağış Yaptı

Gizlilik odaklı kripto para birimi Kanada merkezli bir firmaya yatırım yaptı.
12:00
4 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yapılan son açıklamalara göre gizlilik odaklı kripto para birimi Zcash’ın (ZEC) arkasındaki firma olan Zcash Vakfı, Kanadalı bir özel mesajlaşma geliştiricisine 40.000 dolar bağışta bulundu. Merkezsiz bir mesajlaşma uygulaması olan Cwtch üzerinde çalışan kar amacı gütmeyen bir grup olan The Open Privacy Research Society, Zcash’tan 1.044 ZEC bağış aldığını açıkladı.

The Open Privacy Research Society tarafından yapılan tanıma göre Cwtch, meta veri tabanlı iletişim uygulamalarına dayanıklı, merkezi olmayan bir altyapı oluşturmak için çalışıyor. Cwtch bu amacını gerçekleştirmek için meta veriye dayanıklı protokol Ricochet‘in bir uzantısı olarak görev yapıyor.

Open Privacy Açıklamaları

Platformun anonimlik odaklı bakış açısına uygun olarak Open Privacy, Cwtch kullanıcılarına adsız ödeme seçenekleri sağlama konusunda da çalışıyor.  Bu nedenle, firma Zcash Foundation’ın yerel kripto cüzdanı ZecWallet’e dayanan bir prototip sistemi uyguluyor.

Öte yandan yapılan açıklamalarda Open Privacy, Zcash’in bir ödemeyle birlikte önemli verileri doğrudan iletmenin bir yolunu sunan ve Cwtch’in meta veri direnci hedeflerinden ödün vermeyecek birkaç kripto işleminden biri olduğunu ifade etti. Bununla birlikte, Zcash tabanlı prototipi kullanıcıların yalnızca Zcash entegrasyonunu sağlamaları için yazıldı ve bir token gibi kullanılmasına izin verilmeyecek.

Gizlilik Odaklılık: ZCash

2016 yılında piyasaya sürülen Zcash, kullanıcılarına Monero (XMR) gibi coin’lere benzeyen özel işlemler sağlamaya odaklanan büyük bir kripto para birimi olarak tanınıyor.

Zcash’te ödeme işlemleri hala ağ konsensüs kuralları kapsamında doğrulanırken işlemlerin tam olarak şifrelenmiş kalmasını sağlayan Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge (zk-SNARKs) adı verilen özel bir sıfır bilgi kanıtı (zero-knowledge proofs) kullanıyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar