Zcash (ZEC) Nedir? Nereden Alınır?

ZCash gizlilik odaklı bir kripto para birimidir.
17:00
11 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Zcash (ZEC) gizlilik odaklı, küresel ekonominin her alanında hizmet vermeyi hedefleyen bir kripto para girişimi olarak tanımlanabilir.

Zcash (ZEC) Nedir?

Zcash ekibi gizliliği en temel insani haklardan biri olarak görüyor ve kişisel gizliliğin yanı sıra şirket gizliliğinin de iş dünyası açısından önemli bir yeri olduğunu düşünüyor.  Zcash’in gizlilik odaklı kodu sayesinde kullanıcılar kendi kişisel verilerini kontrol edebiliyor. Zcash’in sunduğu gizlilik sosyal bağları güçlendirebilir ve demokratik seçimlerde özgürlük sağlayabilir.

Zcash (ZEC) Nasıl Çalışır?

Zcash 28 Ekim 2016’da faaliyete geçti ve işlem görmeye başladı. Piyasaya sürülmeden önce bilimsel geliştirme ve araştırmalar yapıldı. Verilerin en iyi şekilde saklanabilmesi için alanında uzman bilim adamları ve hacker’larla çalışıldı. Zcash yatırımcıları arasında Pantera Capital, Digital Currency group, Fenbushi Capital gibi şirketler ve David Dacus, Roger Ver, Alan Fairless ve birçok tanınmış isim yer alıyor. Öte yandan Zcash faaliyete geçmeden önce kitle fonlama kampanyası düzenlemedi.

Zcash’in aynı zamanda özel bir uygulaması mevcut. Kullanıcılar Zcash uygulaması üzerinden cüzdan yaratabiliyor. Zcash’e ait iki çeşit adres var; ‘t’ harfi ile başlayan adresler tam olarak Bitcoin’e benziyor ve işlemler herhangi biri tarafından görülebiliyor. Diğer adresler ise ‘z’ harfi ile başlıyor, ‘korunaklı’ olarak tanımlanıyor ve kullanıcılara üst düzey gizlilik ve anonimlik sağlıyor.

Zcash (ZEC) Nereden Alınır?

ZEC birçok kripto para borsasında işlem görüyor. ZEC hacminin yaklaşık %20’si en büyük kripto para borsalarından Binance’te bulunuyor. Zcash token’lerinin sayısı tıpkı Bitcoin’deki gibi 21 milyonla sınırlandırıldı. Bu yazının yazıldığı sıralarda dolaşımda 8 milyon ZEC bulunuyor. Zcash’in en büyük rakipleri; Verge, Monero ve Dash gibi diğer gizlilik odaklı kripto paralar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar