X


Yetkililere Kripto Para Vergilendirmeleri Konusunda Çağrı

ABD Milli Gelirler İdaresine (IRS) kripto para vergilendirmeleri hakkında daha net kurallar ortaya koyması tavsiye ediliyor.
11:00
27 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

ABD Milli Gelirler İdaresi (IRS) için danışmanlık hizmetleri veren bir komite geçtiğimiz günlerde kuruluşa kripto paralarla ilgili bir tavsiyede bulundu. Bu tavsiyede IRS’nin kripto para işlemlerini nasıl vergilendireceğine ilişkin net kurallar ortaya koyması gerektiği ifade ediliyor.

Bilgi Raporu Programı Danışma Komitesi (IRPAC) geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir raporda kripto paraların yeni bir varlık sınıfı olarak gittikçe daha popüler bir hale geldiğini duyurdu. IRPAC raporunda bu alana uygulanabilecek vergilendirme çalışmalarıyla ilgili sorulan soruların da arttığını belirtiyor.

Öte yandan IRS’nin geçmişte bu konuya ilişkin çeşitli açıklamalara imza attığı biliniyor. Kuruluşun 2014 yılında yaptığı açıklamada kripto paraların vergilendirilmesi için bir menkul değer gibi değerlendirilebileceği bilgisine yer veriliyordu.

Ancak IRPAC raporuna göre çoğu sektörlerdeki unsurlar ve vergi mükellefleri kripto para işlemlerinin vergilendirilmesine ilişkin birçok soru işaretine sahip. Raporda şu ifadelere yer veriliyor:

Kripto paralar belirli bir yabancı finansal varlık olarak düşünülebilir mi? Satılan kripto paranın temeli nasıl tespit ediliyor? Komisyoncuların raporları kripto para işlemlerine uygulanır mı? Bu gibi sorulardan dolayı IRPAC kripto para işlemlerinin vergilendirilmesi konusunda daha iyi kılavuz maddeleri yayımlaması için IRS’ye tavsiyede bulunuyor.

Raporda kripto paralara uygulanacak vergilendirmelerin 25 milyar dolarlık bir rakamı ortaya çıkarabileceği de ifade ediliyor. Bu veriler Fundsrat Küresel Danışmanlar tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına dayanıyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar