Yenilikçi Kriptopara Ürünleri ve Tasarımlar

18:00
8 Haziran 2016
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bitcoin öncülüğündeki kripto para ekosisteminde, kullanıcı ihtiyaçları için yenilikçi tasarım ürünleri geliştirilmeye başlandı. Bu yazımızda kripto para meraklıları için bu tür ürünlerin içerisinden seçtiklerimizi inceliyoruz.

Realcointickers (Tixie)

tixie-bitcoin-ticker-072

Tixie’yi kısaca tarif etmek gerekirse, Bitcoin fiyat takibi yapan fiziksel cihaz denilenebilir. Ürün Hintli bir grup girişimci tarafından geliştirildi ve ilk prototipi yapıldı ve kitle fonlamasıyla Indiegogo üzerinden fon toplanıyor. Tixie temel olarak şu şekilde çalışıyor; Wi-Fi bağlantısı ile internete bağlanıyor ve mobil aplikasyon üzerinden kurulum ve ayar yapılabiliyor. Çalıştırıldıktan sonra anlık olarak, belirlenen borsalar için Bitcoin fiyatını ekrana yansıtıyor. Ayrıca Bitcoin cüzdanınız için bakiye takibi, saat ve bulunduğu ortamın sıcaklık derecesini ölçme gibi temel özellikleri de barındırıyor. Yenilikçi bir bakış açısıyla geliştirilmiş bu ürünün borsalarda alım-satım yapan yatırımcılar için keyifli ve eğlenceli olacağını düşünüyoruz. Daha detaylı bilgi için Tixie’in sayfasına bir göz atmanızda fayda var.

Cryptosteel

cryptosteelCryptosteel paslanmaz çelikten üretilmiş dayanaklı ve güvenli bir bilgi depolama cihazı. Temel hatlarıyla Bitcoin özel anahtarlarını herhangi bir üçüncü parti uygulamaya gerek kalmaksınız güvenli bir şekilde saklamaya yarıyor. Ayrıca su veya ateş gibi çevresel faktörlere son derece dayanaklı olarak tasarlanan bir el yapımı ürün. Cihazın kullanımı oldukça basit. İçerisinde bulunan harf ve rakamlarla Bitcoin adresine bağlı özel anahtarı cihazın içinde manuel olarak oluşturmak ve kitlemek mümkün. Yıllar geçse bile tüm işlemler manuel olarak gerçekleştiği için özel anahtarların başkaları tarafından değiştirilmesi veya kopyalanması mümkün değil. Cryptosteel özel anahtarları yıllarca saklamak için sağlam ve çevresel etkenlere karşı güvenli bir alet olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca internet ile herhangi bir bağlantısı olmadığı için Bitcoin hesabınızın kötü niyetli kişiler tarafından da çalınma ihtimali yok. 2015 ortalarında Indiegogo’da başarıyla fon toplayan girişim, geçtiğimiz aylarda ilk müşterilerine cihazları ulaştırdı. Müşterilerden gelen geri bildirimlerin ise oldukça iyi olduğu ifade ediliyor. Son olarak Cryptosteel’in Polonya’da küçük bir atölyede üretildiğini belirtelim.

Chronicled

sneaker-mosaicChronicled blockchain teknolojisiyle oluşturulmuş bir platform ve ürünlerin orijinalliğini ve gerçekliğini dijital sertifikalarla blockchain üzerinde kayıt almaya ve kanıtlamaya yarayan yeni bir inovasyon ürünü. Chronicled’in temel hedefi; piyasadaki taklit ürünleri saf dışı bırakarak ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak. Bu proje ilk olarak spor ayakkabılar (sneakers) üzerinde uygulanıyor. Akıllı etiketler ile kontrol ve denetim yapılarak ürüne ait bilgilerin açık bir şekilde yayınlanması ve mobil uygulamalarla kontrol edilmesi planlanıyor. Özetlemek gerekirse bir ürün satın alacağımız zaman, bu uygulamayı kullanarak ürünün orijinal olup olmadığını anlamak mümkün olacak ve sahtecilik ve taklit ürünlerle mücadelede büyük bir çözüm getirebilecek.

The Sun Exchange

sun_exchange_logo-webTakas anlamına gelen Exchange kelimesine Bitcoin dünyasından oldukça aşinayız, bu projede de benzer bir anlamda kullanılmış. The Sun Exchange‘i özetlemek gerekirse; girişim, güneş enerjisine yatırım yapmak isteyen kişilerle onu kullanmak isteyenleri birleştiren eşten eşe çalışan bir platform niteliğinde. Yatırımcılar yatırımlarını blockchain tabanlı sistemden gerçek zamanlı takip edebiliyor ve kendi paylarına düşen miktarlarda kar payını çekebiliyorlar. The Sun Exchange’in Indiegogo’da orijinal yatırım toplama süresi sona ermesine rağmen hala yatırım aldığını belirtelim. P2P çalışan ve gelecekte blockchain tabanlı çalışacak dağıtık yapılı sistemlere güzel bir örnek olan bu uygulamayı incelemenizi öneriyoruz.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI