X


Yeni Nesil Kitle Fonlama Platformu Bomba Gibi Geliyor

Kitle fonlama sektöründe kripto para ve Blockchain zamanı.
13:04
24 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Keşfedilmeyi bekleyen ve gerçek potansiyeline ulaşamamış bir Blockchain sektörü mü arıyorsunuz? Bu size düşündüğünüzden daha yakın olabilir.

Startup’ların büyümesine yardımcı olmak, bilindik adıyla toplu fonlama büyük bir küresel piyasa. Toplu fonlamalarda girişimciler geliştirecekleri ürünü önceden satarak fon toplar. Şayet fikir insanlar tarafından beğenilirse fikrin sahibi ürünü piyasaya sürmek için gereken fonu rahatlıkla toplar. Ancak haksız kazanılan fonların olduğu bu piyasa çeşitli kısıtlamalara maruz kalıyor.

2012’de yola çıkan kitle fonlama platformu Boomstarter.Network Blockchain teknolojisiyle, kripto paralarla ve madencilik araçlarıyla piyasada ezberleri bozmayı amaçlıyor. Daha önceden Telegram ve Dropbox’ı satın almış bir koruma fonu şimdiden Boomstarter’a yatırım yaptı. Finansal teknoloji ekibi yeni gelişen bu teknolojiyle coğrafi sınırları ve aracıları rafa kaldırmak istiyor.

İşte platformun başarılı olması ve startup’lar ve yatırımcılar için değerli hale gelmesi için yapılmış 6 önemli tespit.

1. Kitle fonlama piyasası oldukça büyük

Ön satışla fikrini kabul ettirmek ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyen milyonlarca potansiyel yatırımcı bulunuyor. Eğer ürün iyiyse ön satış ürünü geliştirmek için gereken fonu toplar. Kitle fonlama piyasasının mevcut değeri 6,5 milyar doların üzerinde.

2. Küresel kitle fonlama yeniliğe açık

Kitle fonlama hızla büyüyor: 2017’de tüm dünyada %49 arttı. Ancak ilerleyen yıllar için yapılan tahminler durgunluğa işaret ediyor. Bunun sebebi de bazı kısıtlayıcı faktörler. Startup’lardan gelen talep, ismi coğrafi sınırlar ve yavaş işlemlerle birlikte anılan geleneksel platformlarla karşılanamaz.

3. Coğrafi sınırların kalkmasıyla piyasa roket hızıyla büyüyecek

Mevcut kitle fonlama startup’larının dünyadaki startup’ların yalnızca üçte birine hizmet ettiği tahmin ediliyor. En çok rağbet gören platformlardan Kickstarter’da yalnızca 22 endüstrileşmiş ülkeden girişimciler bulunuyor. Kripto paralar sayesinde kitle fonlama etkili, hızlı ve sınırsız olacak. Bu da tüm dünyadan startup’ların isteğini ve faaliyetlerini artıracak.

4. Aracıların ortadan kalkması startup’ları şahlandıracak

Kitle fonlama dünyasının en büyük sorunlarından biri de startup’ların destekçilerinden para alması için beklemeleri gereken uzun süre. Startup’lar haftalarca beklemesine rağmen planları doğrultusunda ürün geliştirmeye başlamak için gereken vakitte fon alamıyor. Bu durum tekrar tekrar yaşanmaya devam ediyor çünkü mevcut sistem bankalar ve ödeme sistemleri gibi üçüncü kişilere aşırı bağımlı.

Startup’ların ve destekçilerinin etkileşime geçmesinde Blockchain’i, akıllı sözleşmeleri ve kriptoyu araç olarak kullanmak işlem süresini dakikalara düşürecek ve aracıların olmadığı bir ödeme süreci meydana getirecek.

5. Yenilikçi kripto madenciliği

Tamamen kriptoya dayalı bir platform vadeden Boomstarter.Network diğer taraftan dijital paralara henüz ilgi duymayan kişiler için özel bir plan geliştirdi. Finansal teknoloji şirketi, ilgili sponsorların projelere kripto para katkısında bulunması için bazı araçlar sunuyor. Buradaki ana fikir, bir startup’ın destekçilerini tek bir bulut madencilik havuzunda toplamak. Böylece bu kişilerin ürettiği kripto miktarı toplamda önemli bir boyuta ulaşacak. Bu, aktif ve motive bir topluluk oluşturmak isteyen startup’lar için ilginç bir araç işlevi görecek.

6. Ezber bozan Blockchain’le rekabetin artması

Bu büyüyen piyasanın sorunlarını ele alan başka ekipler de bulunuyor. Ancak bunların hiçbiri, kripto paraları henüz benimsememiş geniş kitleler için entegre bir çözüm geliştirmedi. Bunu hesaba katan Boomstarter.Network, küresel pazar payının büyük bir dilimini almak için gerekli niteliklere fazlasıyla sahip. Platform üzerinde ödeme yöntemi olarak kullanılacak token, gerçek ihtiyaçlar için geliştirilen gerçek iş kollarının faaliyetlerinde de kullanılacak.

Startup’ların gelişimi için elverişli araçlar sunan platform, kitlesel olarak kabul görme potansiyeline sahip. Dolayısıyla çok sayıda girişimcinin, destekçinin ve yatırımcının platforma rağbet göstermesiyle token fiyatı pozitif bir ivme kazanabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar