Yatırım Yapılabilecek En İyi ICO’lar Nasıl Bulunur?

Hali hazırda yatırım yapabileceğiniz binlerce ICO var, ancak bunlar arasından en iyisini nasıl seçebilirsiniz? İşte ICO'lara yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar.
23:39
31 Ekim 2021
Yatırım Yapılabilecek En İyi ICO'lar Nasıl Bulunur?
Okuma Süresi: 6 Dakika

ICO‘lara yatırım yapmak güzel kazançlar sağlayabileceği gibi kötü sonuçlar da doğurabilir. Dolayısıyla bir ICO’ya yatırım yapmadan önce projeyi detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmekte. Initial Coin Offering (ICO) piyasası düzenlenmemiş bir piyasadır, bu nedenle paranızı kaybetme riskiniz normalden biraz daha yüksek.

Yüksek kazanç sağlayabileceğiniz bir ICO bulmak hiç de kolay bir iş değil. Ancak yine de yatırım yapacağınız en iyi ICO’yu bulmak için atabileceğiniz bazı adımlar var. Bu makalemizde size en iyi ICO’yu nasıl bulacağınız hakkında altın değerinde bilgiler vereceğiz.

Projeleri Ana Platformlarda Doğrulayın

En iyi ICO’yu bulmak için atmanız gereken ilk adım, BitcoinTalk gibi popüler kripto forumlarında tartışılanları araştırmakla başlamak olmalı. Öyle ki bu tarz platformlarda çok çeşitli tavsiyelerin yanı sıra insanların heyecan duyduğu projeler hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

Reddit ve Steamit platformları ICO’lar hakkında fikir edinebileceğiniz çok aktif ICO forumlarına sahip. Bu tarz forumlarda potansiyel yatırımınız hakkında fikir edinmenin yanı sıra, bu konuda deneyimli yatırımcılardan da bazı yararlı ipuçları alabilirsiniz. Bu nedenle projenizi araştırırken soru sormaktan asla çekinmeyin.

Projenin Arkasındaki Ekibi Araştırın

Projeniz hakkında birtakım araştırmalar yaptıktan ve fikir edindikten sonra bakmanız gereken en önemli bir diğer kriter projenin arkasındaki ekiptir. Çünkü en iyi ICO’ların arkasında her zaman çok güçlü bir ekip bulunur.

Yatırımınızı nereye, kimlere yapacağınız oldukça önemli bir konudur ve bu konuda araştırmanızı iyi yapmanız gerekiyor. Dolayısıyla yatırımınızı alacak insanları iyi araştırın. Geliştirme ekipleri gereken görevleri yerine getirmek için yeterli deneyime sahip değilse o ICO’ya asla yatırım yapmayın.

Projenin arkasındaki ekibi araştırmaya ekibin sosyal medya hesaplarından başlayın. Sosyal medya araştırması, bir projenin ekibi hakkında çok şey ortaya çıkarabilir.

Geliştirme ekibindeki kişiler bu alandaki diğer profesyonellerle iletişim halinde mi? Söz konusu kişi, diğer tanınmış kripto geliştiricilerle teknik tartışmalar yapıyorsa, bu alanda deneyimli olduklarına işaret eder.

Öte yandan bir projenin geliştirme ekibi yatırımcılarla paylaşılmıyorsa o ICO’dan uzak durun. Bu basit bir durum gibi gözükse de yatırımcılar yatırım yaptıkları projenin arasındaki ekip hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığından dolayı her ay milyonlarca dolar para kaybediyorlar. Dolayısıyla bu, bir ICO‘ya yatırım yapmadan önce araştırılması gereken önemli bir konu.

Risk Sermayesi Finansmanı

Risk sermayesi finansmanı nedir? Risk sermayesi finansmanı, risk sermayesi şirketleri veya fonları tarafından yüksek büyüme potansiyeline sahip olduğu düşünülen veya yüksek büyüme gösteren yeni başlayanlara, erken aşamaya ve gelişmekte olan şirketlere sağlanan bir özel sermaye finansmanı biçimidir.

Dolayısıyla bu adımda projenin geliştirme ekibiyle iletişim kurmanız oldukça önemli. Bu, projenin hali hazırda ulaşmış olduğu risk sermayesi (VC) finansman düzeyini belirlemenize yardımcı olacak. VC finansmanı, birçok girişimin can damarıdır. VC yatırımcıları, ekibin sözlerini yerine getirebileceğinden emin olmadıkça paralarını bir projeye yatırmayan deneyimli profesyonellerdir.

Topluluk Desteği

Yatırım yapılacak en iyi ICO’yu bulurken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktör ise proje içindeki topluluk desteğinin seviyesidir. GitHub, Bitcoin gibi açık kaynaklı projeler için önemli bir başlangıç ​​noktası olarak görülebilir. Bu platform, dünyanın dört bir yanından geliştiricilerin aynı proje üzerinde aynı anda çalışmasına olanak tanıyor.

Etkin bir GitHub’a sahip proje, geliştirme topluluğundan her zaman güçlü bir destek görür. Dolayısıyla bu tarz bir proje, çok az faaliyeti olan veya hiç faaliyeti olmayan bir proje değildir.

Ek olarak projenin Slack Channel ve Telegram‘ını da araştırmalısınız. Bu platformların her ikisi de ICO’ların potansiyel yatırımcıları haberdar etmelerini içi önemli mecralar olarak karşımıza çıkıyor.

White Paper’ı İnceleyin

Proje hakkında arka plan araştırmanızı tamamladıktan sonra, artık projenin White Paper‘ını incelemek için hazırsınız. İyi bir White Paper’ın nasıl olması gerektiği hakkında bilgi sahibi değilseniz, Satoshi Nakamoto‘nun Bitcoin teknik incelemesini okumalısınız.

Çoğu white paper’da bulunan ortak bölümleri ve bu bölümlerin kısa bir özetini aşağıda sizlerle paylaştık.

Genel olarak bir white paper’da olması gereken bölümler şu şekildedir;

Genel Bakış: Bu, projenin düzeltmeyi amaçladığı piyasa sorunları hakkında bilgi edineceğiniz yerdir. Bu bölüm, platformun pazar için neden önemli olduğunu destekleyen istatistikler, çalışmalar ve grafiklerden oluşur.

Teknik Özellikler: Tanıtım belgesinin teknik özellikler bölümü, platformun tam olarak nasıl çalıştığını öğrenebileceğiniz alandır. Bu bölümün, platformun kullanımını açıklayan bir akış şeması içermesi gerekiyor.

Yol Haritası: Yol haritası, bir zaman çizelgesinde sunulan, projenin hedeflerine ve buna ulaşmak için gereken önemli adımlara veya kilometre taşlarına ilişkin grafiksel, üst düzey bir genel bakıştır.

Token Bilgileri: Bu bölüm platformun ne tür token kullandığını size bildirir. Bu bölümde token’ın benzersiz bir blok zincirinde çalışıp çalışmadığını veya başka bir blok zincirinden geri çekilip çekilmediğinin size söylenmesi gerekiyor. ERC-20 token‘ları, günümüzde var olan en yaygın ICO token türüdür. Bu token’lar, Ethereum blok zincirinde çalışır.

Ekip: Ekip bölümü size projenin arkasındaki ekip hakkında bilgi verir. Projeyi kimin kurduğunu ve projeyi kimlerin geliştirdiğini bu bölümde görebilirsiniz. Çoğu ekip bölümünde, ekip üyelerinin deneyimlerini ve önceki övgülerini açıklayan küçük bir tanıtım yazısıyla birlikte bir fotoğraf içerir.

Projenin Kodlarını Araştırın

İyi proje seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise projenin açık kaynak kodlu olup olmadığıdır. Eğer yatırım yapmayı düşündüğünüz ICO açık kaynak kodlu değil ise bu durumda projeden uzak durmayı tercih edebilirsiniz.

Projenin açık kaynak kodlu olup olmadığını öğrenmek için projenin geliştiricileri ile iletişime geçebilirsiniz. Geliştiricilerle iletişime geçtiğinizde onlara projelerine yatırım yapmakla ilgilendiğinizi ve projenin sağlam olduğundan emin olmak için kodlamayı gözden geçirmek istediğinizi söyleyin.

Bu durumda size projenin açık kaynak kodlu olduğunu söylerlerse bu, projeleri konusunda ciddi olduklarına işaret eder. Dolayısıyla yalnızca açık kaynak kodlu ICO’lara yatırım yapmanız sizin için çok daha iyi bir seçim olacak.

Artık En İyi ICO’yu Bulmak İçin Hazırsınız

ICO seçiminde dikkat etmeniz gereken bütün faktörleri anladığınıza göre artık en iyi yatırımı yapmak için araştırmalara başlayabilirsiniz. Hiç kimse kâr edip etmeyeceğinizi kesin olarak söyleyemez, ancak ICO’lara yatırım yaparken uygun protokolü izleyerek oranları lehinize çevirebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar